Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Baví tě focení? Věnuj se studiu fotografie!

Baví tě focení? Věnuj se studiu fotografie!Rád fotíš? Jsi umělecky nadaná, nebo nadaný, a chceš spojit příjemné s užitečným? Pokud ano, dej se na studium fotografie, uplatnit se můžeš v různých oborech…

6. 12. 2016

Chceš patřit mezi ty šťastlivce, pro které je jejich povolání i koníčkem? Pokud máš nějaký „solidní“ zájem, ve kterém vynikáš, a který se dá nejlépe i vystudovat, pak to jistě nebude žádný velký problém. A jedním z nich může být právě fotografování

Na kterých univerzitách můžeš tento obor studovat?

V případě, že patříš mezi ty nejnáročnější a své studium bereš opravdu vážně, bude zřejmě prvním tvým krokem Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze. Zde můžeš vystudovat nejen tříletý bakalářský obor Fotografie, ale rovněž i následný dvouletý magisterský. K dispozici ti zde budou 2 ateliéry s kompletním vybavením a 2 fotolaboratoře. Další 2 velké ateliéry + velká a malá fotolaboratoř je pak spolu s ubytovacím zařízením k užitku v Berouně.

UJEP aneb Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.  I zde pak můžeš své studium zkusit, a to na Fakultě umění a designu, pokud ti například FAMU nevyšla. Standardní délka studia je zde v rámci bakalářského programu 4 roky a u magisterského 2 roky. U obou typů si pak smíš vybrat i užší zaměření.

Navíc u magisterského oboru Fotografie si můžeš, budeš-li chtít, zvolit téměř totožný obor, ovšem vyučovaný v angličtině. I to pak samozřejmě zvýší tvoji „prestiž“ a může ti výrazně pomoci při hledání a ucházení se o tvé vysněné místo.

Institut tvůrčí fotografie najdeš rovněž na Slezské univerzitě v Opavě. Ten funguje při Filozoficko-přírodovědecké fakultě a garantuje studijní program Filmové, televizní a fotografické umění a nová média. V jeho rámci pak existuje obor Tvůrčí fotografie, který zde lze studovat nejen v obvyklém bakalářském a magisterském programu, ale rovněž na stupni vyšším, v doktorském programu.

Jestli tedy máš vysoké cíle, hraje toto právě pro tebe. Po magisterském studiu si tak nemusíš zvykat na nové město a nové studijní prostředí, což je jistě výhoda.

V případě, že však již nyní víš, že se chceš zabývat reklamními fotografiemi, nabízí se ti další varianta. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Zde si rovněž můžeš „pořídit“ bakalářský i magisterský titul a udělat tak něco pro svoji kariéru.

Obavy z budoucnosti

Mnozí rodiče však mohou namítat (nebo to jsou i tvoje obavy), že studium fotografie je neperspektivní a nijak se s ním později neuživíš. Že je zapotřebí se věnovat jinému, klasičtějšímu, oboru a k fotografování se pak třeba vrátit. Proto je tedy žádná z výše uvedených univerzit zrovna neoslní. Ovšem ty se nenech mýlit. To, že budeš studovat fotografii, ještě neznamená, že po jejím absolvování nebudeš mít možnost výběru, na co konkrétně se zaměřit či v jaké specifičtější oblasti se uplatnit.

V žádném případě totiž nebudeš mít na výběr jen jednu jedinou možnou cestu, která se nabízí na první pohled, a sice dráhu soukromého fotografa, neboť existují i jiné obory a příležitosti, při kterých budeš moci toto své vzdělání využít. Záležet však bude opravdu jen a jen na tobě, co si vybereš.

Média i propagace

Jaké další možnosti máš? V jakých oblastech můžeš působit? Tak především v různých médiích, v propagačních odděleních firem nebo reklamních agenturách. A protože je dnešní doba především o internetu, a i tam je zapotřebí použité fotografie někým nafotit, můžeš rovněž zkusit kontaktovat ohledně možné spolupráce i různé provozovatele internetových stránek apod.

Předpoklady úspěšného fotografa

A ačkoliv by se Ti možná mohlo zdát, že fotografování vlastně není žádná práce a „praktikovat“ ho může snad každý, není to tak úplně pravda. Chceš-li se stát opravdu úspěšným a konkurenceschopným fotografem či fotografkou, musíš splňovat i určité podmínky, samozřejmě kromě nutného zapálení pro věc. Velmi důležitá při této práci je totiž především kreativita a cit pro design. A ty nemá opravdu úplně každý.

Takže jsi-li jedním nebo jednou z těch, kterým tyto dovednosti chybí, nezbývá než ti doporučit nechat si fotografování jen jako svůj koníček. V dnešní tvrdé konkurenci je těžké obstát a tvé studium by taky mohlo být naprosto zbytečné. Navíc tak můžeš ztratit šanci na úspěch v jiném oboru, který by Ti daleko více vyhovoval a pro něhož budeš mít i lepší předpoklady.

Vše si tedy důkladně a pečlivě promysli, ať později svého rozhodnutí nelituješ.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
26.5.2018 - Den otevřených dveří
31.5.2018 - Přihlášky na VOŠ
31.5.2018 - Den otevřených dveří
6.6.2018 - Slavnostní vyřazení maturantů.
6.6.2018 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.