Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Baví tě jazyky? Zkus uspět na lingvistické olympiádě podobně jako tví předchůdci

Baví tě jazyky? Zkus uspět na lingvistické olympiádě podobně jako tví předchůdciZajímáš se o studium jazyků a jsi na ně talent? Chceš něčeho dosáhnout? Pokud ano, zkus uvažovat o účasti na lingvistické olympiádě a pokus se o stejný úspěch, jaký měli letošní čeští zástupci.

29. 8. 2017

I když se to může zdát téměř neuvěřitelné, je to pravda. Právě čeští středoškoláci zaznamenali na letošní Mezinárodní lingvistické olympiádě v irském Dublinu ohromný úspěch. A že měli obrovskou konkurenci. Zúčastnilo se jí totiž kolem 200 studentů ze zhruba 30 zemí.

Medaile i uznání

A v čem spočíval jejich famózní úspěch? Především v tom, že si každý člen českého týmu domů přivezl jisté ocenění. 3 ze 4 reprezentantů obdrželi dokonce stříbrnou medaili, poslední z nich pak alespoň čestné uznání.

Proto pokud máš i ty vysoké cíle, kterých chceš v oblasti jazyků dosáhnout, je toto ideální příležitost, jak se projevit.

Trnitá cesta k úspěchu

O tom, že takovýto úspěch není zadarmo a musí být vykoupen tvrdým úsilím, asi nepochybuješ. Co vše to ale obnáší?

V prvé řadě se vůbec probojovat mezi vybrané jedince, kteří budou naši zemi v této disciplíně zastupovat. Ti se vybírají podle umístění na České lingvistické olympiádě, která má 3 kola a účastní se jí více než 1500 studentů středních škol.

V případě, že se tedy k tomuto kroku odhodláš, čeká tě nelehký úkol již na začátku. Porazit tolik soupeřů totiž nebude rozhodně procházka růžovou zahradou.

Dalším krokem je pak absolvovat různá soustředění (nebo alespoň jedno). Na nich se budeš na soutěž připravovat. I když se ti pak úkoly na ostro budou zdát těžší, než v české verzi, bude to určitě velmi užitečný a přínosný trénink.

A za třetí, poprat se s nervozitou a co nejlépe zapojit své analytické a kreativní myšlení. Hledat a využívat různé vzorce a pravidelnosti v předložené „šifrovačce“ totiž nebude vůbec lehké.

Průběh olympiády

A jak samotná olympiáda vypadá? Dostaneš pár vět ve svém rodném jazyce a jejich překlad do zcela neznámého jazyka. Tvým úkolem pak bude pochopit a popsat zákonitosti tohoto jazyka (například, která předpona či přípona vyjadřuje jednotné číslo a podobně). A především vytvořit věty, které se v zadání nevyskytovaly. To aby bylo vidět, že tomu konkrétnímu jazyku opravdu rozumíš a jen neopakuješ to, co bylo uvedeno v zadání.

Díky tomu, že se Česká republika pomalu, ale jistě řadí mezi favority této jazykové olympiády, je navíc zcela jisté, že se jí budou účastnit jen ti nejlepší. Samotná tvoje účast na ní by tak byla výhra. Příští rok se bude konat dokonce v Praze, a tak to budeš mít téměř za humny.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
21.6.2018 - Den otevřených dveří
27.6.2018 - Den otevřených dveří
27.6.2018 - Přijímací řízení
28.6.2018 - Den otevřených dveří
13.7.2018 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.