Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

České děti tráví ve škole více času než děti ve většině jiných evropských zemích

České děti tráví ve škole více času než děti ve většině jiných evropských zemíchPřevážná část naší populace si myslí, že české děti mají během školního roku příliš mnoho volna. Je tomu opravdu tak?

25. 10. 2018

Téměř každý měsíc nějaké prázdniny. Tak to v probíhajícím školním roce v ČR vypadá. Otázkou proto je, zda tohoto volna nemají děti až moc.

Opak je pravdou

Možná se to bude zdát neuvěřitelné, ale opravdu na tom naše děti nejsou úplně nejlépe. Naopak. Jak na konci léta upozornila evropská agentura pro vzdělávání EACEA, školní rok v ČR patří mezi ty nejdelší. V loňském roce děti ve školních lavicích proseděly 196 dnů. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi jí proto patří 4. příčka.

Nechvalné první místo přitom zaujímají některé školy v Německu, kde se loni chodilo do školy dokonce 208 dní. Druhé a třetí místo zabírají Italové a Dánové (shodně s 200 školními dny).

Kde je líp?

Nejspokojenější žáci a studenti jsou naopak ve Francii, kde loni měly pouze 162 školních dní. Rakouské děti školu navštívily 180x, polské 185x a slovenské 188x.

V Bulharsku pak pro změnu mají „dvojí metr“. Děti na prvním stupni totiž strávily ve škole pouhopouhých 158 dní (prázdniny jim totiž trvají nejdéle z celé Evropy – 3 měsíce), ovšem na druhém stupni to už neplatí, zde děti školu navštěvovaly častěji.

Délka povinné školní docházky

Mezi jednotlivými zeměmi se však neliší jen počty dní volna a prázdnin, nýbrž i délka povinné školní docházky.

Zatímco v České republice je zavedena devítiletá docházka + jeden rok povinné předškolní docházky, v jiných zemí trvá i o několik let déle. Například v Maďarsku je to 13 let. Neuvěřitelné, že?

Podobně jsou na tom i v Nizozemsku a Makedonii. Tam však ještě ke všemu musí studenti vyšších ročníků povinně kombinovat studium s prací. Což není vůbeclehké, a ne každému to svědčí a vyhovuje.

Dále například v Severním Irsku je délka docházky stanovena na 12 let, přičemž prvňáčci nastupují do školy již v hodně raném věku – ve 4 letech.

Přesto, že je vidět, že rozdíly v docházce jsou leckde docela markantní, je nutné si uvědomit, delší docházka neznamená automaticky i lepší a přínosnější vzdělání. Je to zkrátka odlišné školu a od školy. A pokud je systém vzdělání nastaven tak, že dětem stačí k získání potřebných znalostí a dovedností 9-10 let, je zbytečné jim to prodlužovat.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
20.6.2019 - Přijímací řízení
21.6.2019 - Přijímací řízení
24.6.2019 - Den otevřených dveří
24.6.2019 - Den otevřených dveří
25.6.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.