Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Čeští středoškoláci opět zabodovali. Na Mezinárodní chemické olympiádě získali 3 zlaté medaile a 1 stříbrnou

Čeští středoškoláci opět zabodovali. Na Mezinárodní chemické olympiádě získali 3 zlaté medaile a 1 stříbrnouJubilejní 50. ročník Mezinárodní chemické olympiády, její konání v Praze a získání 3 zlatých a 1 jedné stříbrné medaile. Tím momentálně žijí čeští středoškoláci orientující se na chemii.

31. 7. 2018

Většina studentů nemá chemii příliš v lásce, přesto se ukazuje, že u mnohých je tomu právě naopak. Jejich zápal a nadšení pro tento obor je natolik výrazný, že dosahují až mezinárodních úspěchů.

Famózní úspěch

Tentokrát se dokonce jednalo o opravdový majstrštyk českých reprezentantů. Tři zlaté medaile a 1 stříbrná jim totiž vynesla celkové 4. místo mezi národy. Navíc ještě jeden z účastníků (Jan Obořil) zaujal krásné 8. místo mezi jednotlivci. Celkově se olympiády účastnilo 300 soutěžících ze 76 zemí.

Organizace

Nutno přiznat, že jistou výhodu oproti ostatním naši reprezentanti měli. Nemuseli nikam daleko cestovat. Letošními organizátory Mezinárodní chemické olympiády byly poprvé v historii 2 státy najednou, a sice Česká a Slovenská republika. Na rozdíl od loňského roku, kdy bylo místem konání Thajsko, to tedy měli všichni naši talenti za humny.

Zadání

Samotné zadání (rozdělené na teoretickou a praktickou část) připravovali vědci z Vysoké školy chemicko-technologické, Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR a bratislavské Univerzity Komenského.

Teoretická část zahrnovala 8 úloh a praktická 3.

V laboratorní (praktické) části měli soutěžící za úkol například analyzovat složení jedné slovenské minerální vody, připravit organickou látku pomocí Sava či odhalit původ zbarvení českého granátu. Pro obyčejné smrtelníky naprosto nereálná představa, pro naše reprezentanty ovšem úplná hračka. Všichni čtyři se totiž umístily v první desítce, za což si zaslouží opravdu velký obdiv.

Ani v té teoretické části si však nevedli špatně. Díky tomu tedy získali 3 zlaté medaile a 1 stříbrnou. V historii České republiky se tak jedná o nejlepší výsledek vůbec.

Absolutní vítěz

Tím nejlepším ze všech se ale stal favorit z Číny-Čching-jüČchen (QingyuChen). I jemu tedy patří velká gratulace.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
27.3.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.