Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Chybí ti pravidelný pohyb? O prázdninách je ideální příležitost to napravit

Chybí ti pravidelný pohyb? O prázdninách je ideální příležitost to napravitPotřebuješ posílit kondici? Nerad/a bys dospěl/a až k obezitě? Pak je nutné, abys měl/a denně dostatek pohybu. Dle skotských vědců přitom stačí 15 minut denně.

24. 7. 2018

Patříš i ty mezi lenochy, kteří veškerý svůj volný čas tráví sledováním filmů či hraním na počítači? Už ani nevíš, kdy ses byl/a projít, zajezdit si na bruslích či se projet na kole? Chyba. Přestože rodičům, kteří tě mnohdy sami od sebe vyhání ven, nevěříš, pohyb je opravdu důležitý.

Posílíš si kondici, nebudeš tolik tloustnout a na učení to bude mít spíše pozitivní než negativní účinek (odpočinutí a okysličení mozku přispěje k lepší soustředěnosti). Negativním by mohl být maximálně úbytek času, který bys učení mohl/a věnovat.

Záživnější aktivity

Bojíš-li se však, že tě budou klasické pohybové aktivity nudit, zkus si ve svém okolí najít nějaké zajímavější. Třeba squash, lezení na horolezecké stěně, alpinning a monohé další.

Insipovat se můžeš i v hodinách tělocviku tím, co tě nejvíce baví. Můžeš se pak přihlásit do konkrétního kroužku/klubu a získat nejen pohyb, ale i zážitky a kamarády na celý život.

Skotská studie

Je jasné, že pokud se budeš věnovat něčemu takovému (případně kolektivnímu a nikoliv individuálnímu), více než pravděpodobně to nebude každý den. Proto se ve zbývajících dnech jdi alespoň krátce projít či projet na kole či bruslích. Podle skotských vědců totiž stačí k posílení tvé kondice a fyzičky pouze 15 minut pohybu denně. Hlavně jenom nesedět, nesedět a nesedět.

Program Denní míle

Velkou inspirací pro české školství by tak mohl být i program Denní míle. Ten v posledních letech zavedlo asi 3600 škol ze zhruba 35 zemí světa. Jeho podstatou je, že učitelé vezmou děti během jedné vyučovací hodiny na hřiště, kde čtvrt hodiny chodí nebo běhají. I tento krátký časový interval totiž podle skotských vědců stačí (jak již bylo zmíněno) k posílení kondice a předejití obezity. A ty by ses pohybu určitě nevyhnul/a.

Pravidelnost

Ať však budeš mít pohyb kdekoliv, důležitá je pravidelnost. Nespasí tě, když si čas od času půjdeš na několik hodin zasportovat. Pokud nejsi takto navyklý/á, je právě teď o prázdninách nejvyšší čas na tom zapracovat. Než začne škola, ani ti to nepřijde a už budeš chodit/cvičit/lézt/jezdit zcela automaticky a jakmile budeš donucen/a vynechat, bude ti to chybět. Ani ve školním roce už nebudeš mít problém se k pohybu donutit. Zkrátka to pro tebe bude jako droga. V tomto případě ale legální a vítaná.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
25.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.