Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Chystáš se do autoškoly? Pozor na připravované změny – řidičský průkaz na zkoušku je opět ve hře

Chystáš se do autoškoly? Pozor na připravované změny – řidičský průkaz na zkoušku je opět ve hřeKonečně se blíží tvé 18. narozeniny a ty už se těšíš na to, jak si uděláš řidičský průkaz a budeš brázdit silnice? Pokud ano, své rozhodnutí příliš neodkládej. Chystají se totiž změny, které by mohly tvé šoférské začátky znepříjemnit a ztížit.

29. 6. 2018

Chceš se stát výborným řidičem/výbornou řidičkou? Pak věz, že je k tomu zapotřebí nejen dostatek talentu a trpělivosti, ale i pořádného tréninku. Můžeš mít sice veškeré zákony, vyhlášky a pravidla sebevíc nadrcené, ale podstatná je praxe. Proto se nesmíš bát a ihned po obdržení řidičského průkazu se snaž co nejvíce řídit. Jakmile z toho vypadneš, může se lehce stát, že si už za volant nesedneš. Ztratíš odvahu.

Pod dozorem

Rodiče s tebou budou na začátku nejspíše všude jezdit a radit ti, asi tě nenechají hned jezdit samotného/samotnou. Budou tě chtít mít pod dozorem. To ale vůbec nevadí, nenech se jimi rozptylovat. Až budeš jednou na jejich místě, zachováš se stejně. Také budeš chtít mít jistotu, že tvůj potomek zná natolik dobře značky a má natolik zažité řízení a ovládání vozidla, že si poradí za všech okolností, a ty se o něj nebudeš muset tolik bát.

Hlavně se nenech svými prvotními nezdary odradit. Chvíli trvá, než si čerstvý řidič dostane do podvědomí všechny křižovatky a značky. Proto občas uvítej malou nápovědu nebo tip. V dnešním provozu není na nějaké dlouhé přemýšlení, kdy má kdo přednost, opravdu čas. Stačí jedna chyba či okamžik nepozornosti a neštěstí je na světě.

S více a více najetými kilometry však uvidíš, že to není tak strašné a budeš se i rychleji a jistěji rozhodovat.

Řidičák na zkoušku a nový bodový systém

Právě proto, že mladí lidé často trpí nedostatkem pozornosti, sebejistoty či ještě hůře opatrnosti, se opět uvažuje o zavedení nového „biče“. Řidičáku na zkoušku. Velké procento nehod totiž zaviní mladí lidé s nedostatkem praxe a zkušeností. Mnohdy neodhadnou své možnosti a síly a zbytečně riskují.

Cílem je přimět tě, abys zbytečně nemachroval/a před ostatními. Musíš si pečlivě hlídat vše potřebné – rychlost, stav vozovky, zda v sobě ještě nemáš zbytkový alkohol a další věci.

Nejde totiž jen o ztrátu bodů, která ti při porušení pravidel hrozí, ale zejména o život tvůj i ostatních účastníků silničního provozu! Každé zaváhání, nesprávné rozhodnutí či vytahování před kamarády může stát někoho jiného, nevinného, život.

Pokud si tedy tyto rady nevezmeš k srdci, pravděpodobně o svůj řidičák velmi rychle přijdeš.

V případě, kdy tento návrh projde schválením, se o to postará nový bodový systém. Ten by pro tebe mohl být o polovinu nižší. K ročnímu zákazu řízení by ti stačil už jediný vážný dopravní přestupek. Třeba předjíždění na zakázaných místech.

Další zvažovanou možností pak je, že bys za své přestupky dostával/a první dva roky dvojnásobný počet bodů. V tomto případě by ti k nasbírání plného počtu bodů a pozastavení řidičského průkazu stačilo i jen jedenkrát překročit rychlost v obci o 20 km/h. To už by tě opravdu přimělo k tomu, abys vše pečlivě dodržoval/a, jezdil/a opatrně a předpisově.

Jestliže máš o řidičský průkaz zájem a už máš potřebný věk, neodkládej to. Přesto, že návrh zatím není schválený, jistě budeš klidnější, když se tě dvouletá zkušební lhůta týkat nebude. Avšak nezapomínej, že je důležité jezdit opatrně a bezpečně vždy a za všech okolností – bez ohledu na nějaké lhůty či body.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
13.8.2020 - Den otevřených dveří
16.8.2020 - 2. kolo přijímacího řízení
20.8.2020 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
24.8.2020 - Přijímací řízení
25.8.2020 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.