Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Co ti přinese prodloužení studia?

Co ti přinese prodloužení studia?Někdy mohou nastat situace, které tě dotlačí k tomu, že si budeš muset prodloužit délku studia. Co vše to ale pro tebe bude znamenat? A co si budeš muset ohlídat?

29. 11. 2017

Život je velmi pestrý a často ti může nastolit nečekané překážky, a to i ve studiu. Důvodem přitom mohou být nejen různé zdravotní problémy, které ti zabrání chodit poctivě do školy, a ty tak budeš muset opakovat ročník, ale i jiné osobní problémy či finanční situace. Ať se však bude jednat o jakýkoliv důvod, podstatou je, že nebudeš schopen/schopna splnit všechny své povinnosti včas a budeš donucen/a si svá studijní léta prodloužit.

Termíny, termíny, termíny

Pokud nastane situace, kdy všichni tví spolužáci studium zdárně dokončili a jen ty si své studium a mládí prodlužuješ, musíš si už sám/sama hlídat veškeré termíny, které je nutno dodržet. Například do kdy je nutné si na sekretariátu nahlásit volitelné předměty (abys měl/a dostatek kreditů na prodloužení studia), do kdy máš odevzdat bakalářskou či diplomovou práci nebo kdy se budou konat státnice a do kdy je třeba se na ně přihlásit.

V ideálním případě bude stačit, budeš-li sledovat nástěnku či webové stránky školy (nebo váš informační systém), v tom horším si pak budeš muset veškerá důležitá data hlídat přes učitele či studijní oddělení školy.

Kredity

Další zákeřností pak mohou být kredity. V tomto případě tedy záleží na konkrétní škole, jak to má nastavené, ale většinou platí, že musíš mít v každém semestru, případně za 2 po sobě jdoucí semestry, určitý počet kreditů. A ty ti budou při prodloužení studia chybět. Řešením pak tedy bude zapsat si nějaké další volitelné předměty a kredity si doplnit.

Tím ale zase budeš muset docházet na různé přednášky, cvičení či semináře a v jejich rámci plnit další povinnosti a úkoly.

Placení a věk

Ještě větší nepříjemnost však mohou představovat finance. Při nadstandardní délce studia nejen, že tě může čekat placení výrazného školného (jeho výši si zjisti na konkrétní škole), ale dosáhneš-li věku 26 let pak i zdravotního, popřípadě sociálního pojištění. Studentem už totiž budeš pouze pro školu. Pro ostatní orgány tak budeš osobou bez zdanitelných příjmů, tedy osobou, která si toto pojistné bude muset hradit ze svého. A i když není sociální pojištění povinné, už jen samotné zdravotní, které si hradit musíš, udělá díru do tvého rozpočtu. Nezapomeň si i tady poctivě ohlídat určené termíny, nebo ti naskáče pořádné penále.

Jak sám/sama vidíš, prodloužení studia s sebou nepřináší žádné velké výhody. Až tedy samozřejmě na získání času potřebného k dodatečnému získání vědomostí. Proto by bylo možná dobré zvážit, zda nebude lepší studium přerušit. Tím dostaneš možnost ulevit si od různých poplatků (či se dokonce nahlásit na úřad práce a pojištění za sebe nechat hradit stát) a nestresovat se alespoň tolik ohledně peněz. Je to však jen a jen na tobě.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
22.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - Den otevřených dveří
Základní škola COMPASS
Praha 4 - Kunratice
23.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - VŠE se prezentuje na veletrhu Gaudeamus Brno 2018
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.