Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Dělá ti problém poslech či porozumění cizojazyčného textu? Pak vyzkoušej tyto možnosti

Dělá ti problém poslech či porozumění cizojazyčného textu? Pak vyzkoušej tyto možnostiNaučit se cizí řeč není tak snadné, jak nám to hlásí na každém kroku, ale není to ani nemožné. Existují totiž různé triky, kterými si můžeš výuku usnadnit a zároveň i zpříjemnit.

10. 1. 2019

Říkáš si, co to tady na tebe zkoušíme? I když se studiu jazyka věnuješ několik let, stále si připadáš jako nepopsaný list papíru? Kdyby na tebe někdo promluvil či ti dal přečíst neznámý text, budeš v koncích i přes znalost slovíček a gramatiky? Pak právě pro tebe dnes máme tipy, jak si s tímto problémem poradit.

Uč se i bav zároveň

Jedním z ideálních řešení je spojit příjemné s užitečným. Tedy aby ses zároveň bavil/a i vzdělával/a. Ale jak to udělat? Jednoduše. Určitě se rád/a díváš na seriály či posloucháš rádio. Zvol si tedy seriály (písničky) v cizím jazyce a zaposlouchej se do nich (vyzkoušet můžeš i audioknihy).

Pokud máš dost času, klidně se k neznámým pasážím vracej, vypisuj si slovíčka/fráze, které neznáš. Jestliže jsi ale dost časově vytížen/a, pusť si to alespoň jako kulisu. Hlavní však je, aby sis vybral/a něco, co tě zajímá. A také aby řeč, kterou si pustíš, byla přirozená. Neupravovaná extra pro studenty.

Nevýhodou nahrávek určených žákům totiž je, že zkreslují skutečnost. Interpreti na nich mluví srozumitelněji a pomaleji, než je běžné. Tím pádem pak v realitě nemusíš obstát. Rychlost, přízvuk i hovorové výrazy tě zaskočí.

V jednoduchosti je síla

Při výběru filmu/seriálu/písničky/audioknihy se raději na začátek příliš nepřeceňuj a zvol si něco jednoduchého. Třeba populární sitcom či dětskou audioknihu. Příběh nebude dlouhý ani složitý a ty se budeš moci soustředit na poslech a výslovnost. Postupně pak můžeš svoji úroveň zvyšovat.

Nerozumíš každému slovíčku? Nevadí

Jednou z častých chyb je, že se studenti stresují z toho, že nerozumí každému slovíčku či frázi. Ty se toho vyvaruj. Uvědom si, že ani ten nejlepší student nebude vždy všemu rozumět. Podstatné je pochopit význam věty či příběhu. Pokud to přeci jen nepochytíš, můžeš si nahrávku pustit vícekrát nebo si k tomu najít přepis (u konverzace můžeš poprosit o zopakovaní věty či vysvětlení významu jinými slovy).

Čím častěji, tím lépe

Jestliže se totiž při poslouchání textu zaměříš na přesný a doslovný překlad, obvykle se stane, že ti část textu úplně uteče a ty ztratíš pointu příběhu. Samozřejmě, že se ti to může stát i tak a ubezpečujeme tě, že se ti to stane a bude stávat. Ale sám/sama uvidíš, že čím více a častěji budeš poslech trénovat, tím více budeš rozumět. Nehledě na to, že si sluchátka můžeš nasadit i během cesty do/že školy, při procházce venku nebo při práci. Nemusíš u toho zákonitě sedět jen tak na prázdno a připadat si, že se stále jen něco drtíš.

Takže – sluchátka připravit, nasadit a začínáme.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
25.5.2019 - Den otevřených dveří
25.5.2019 - Den otevřených dveří
28.5.2019 - Den otevřených dveří
28.5.2019 - Den otevřených dveří
30.5.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.