Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Dietní stravování ve školních jídelnách? Ve většině zařízeních vůbec, někde jen částečně

Dietní stravování ve školních jídelnách? Ve většině zařízeních vůbec, někde jen částečněVelmi alarmující jsou výsledky kontroly nabídky dietního stravování ve školních jídelnách či výdejnách a vývařovnách. Přitom ho čím dál více dětí potřebuje. Ať už z důvodu různých alergií či jiných zdravotních problémů.

14. 11. 2017

Dle zprávy České školní inspekce je zřejmé, že nabídka dietních jídel ve stravovacích zařízeních pro žáky je kritická. Zhruba pouhých 10 % školních jídelen a asi pětina výdejen a vývařoven totiž tato jídla svým návštěvníkům nabízí. Přitom žáků s různými alergiemi či dalšími zdravotními problémy vyžadujícími zvláštní stravovací režim je stále více.

Rozhodnutí na zřizovateli či řediteli školy

Dietní stravování v jídelnách je sice umožněno vyhláškou z roku 2015, není však nařízeno. Rozhodnutí o tom, zda bude či nebude nabízeno je ponecháno na zřizovateli či řediteli školy. To je potom většinou ovlivněno zájmem rodičů žáků, jež zařízení navštěvují a ochotou kuchařů tato jídla připravovat.

Bezlepková i šetřící dieta

Nejčastější možnost dietního stravování přitom mívají děti, které trpí celiakií. To znamená, že musí dodržovat bezlepkovou dietu. A protože celkově počty lidí, kteří drží tuto dietu stoupají, i na školních dietních jídelníčkách to je znát. V uplynulém školním roce byla zařazena do ¾ dietních jídelníčků.

Kromě této pak bývá velmi žádána i tzv. šetřící dieta. Ta spočívá v zařazení lehčí stravy, která by měla ulehčovat trávení.

Někde vůbec, jinde částečně

Jak taková nabídka dietních jídel vypadá? Někde nejsou bohužel v nabídce vůbec, jinde jsou zařazena jako jedno z počtu nabízených a někde jsou nabízena „částečně“. To znamená, že se tyto školní jídelny sice snaží vyjít i jinak stravujícím žákům vstříc, avšak používají na to jistou fintu. Nepřipravují kompletní jídlo, ale buď zajistí jen jeho dílčí úpravu či alespoň pro děti zařídí ohřev jídla, které si donesou z domova. Tím umožní žákům zdravou stravu a zároveň ulehčí práci svým pracovníkům. I to je řešení.

Jak udržet děti ve školních jídelnách

Česká školní inspekce však zjistila, že řada dětí nechodí do jídelen ani když nepotřebují žádnou speciální stravu.

Mnohdy je to způsobeno tím, že je v takovýchto jídelnách nabízeno jen jedno jídlo. To mnoho dětí odradí. Přitom kdyby rozšířily svoji nabídku, většina žáků na obědy chodit bude. Jenže v tomto případě se kuchaři a kuchařky obávají, že by se děti vyhýbaly těm zdravějším, avšak nepopulárním, pokrmům. Proto s rozšířením jídelníčku otálejí. V případě, že na výběr nemají, jim totiž neutečou a budou mít zaručenou vyváženější a zdravější stravu.

Pamlsková vyhláška

V souvislosti se zdravou životosprávou dětí také nelze nezmínit „pamlskovou vyhlášku“. Ta má rovněž dbát na zdraví dětí a omezit jejich přístup ke sladkostem.

Ovšem jak se nyní ukazuje, to, že bude zakázáno ve školách prodávat různé sladké nápoje, čokoládové tyčinky, sušenky a podobně, nezaručí, že si je děti nekoupí v obchodě cestou ze školy. Více než na nabídce bufetů a automatů ve školách totiž záleží na výchově a stravovacích návycích, jež děti získávají doma. Nebudou-li totiž ke správné životosprávě vedeny již odmala v rodině, pak už je ani zdravé a dietní obědy ve škole nezachrání.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
7.1.2019 - Talentová zkouška
8.1.2019 - Den otevřených dveří
8.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.