Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Fenomenální úspěch českých středoškoláků v evropské přírodovědné soutěži

Fenomenální úspěch českých středoškoláků v evropské přírodovědné soutěžiNa přelomu dubna a května zaznamenali čeští středoškoláci ohromný úspěch. V konkurenci 52 týmů z 25 zemí EU zvítězili v evropské přírodovědné olympiádě EUSO.

16. 5. 2018

Silná konkurence, složité, až 40 stránkové zadání a téměř dva dny nad řešením úkolů. S tím vším se museli poprat dva české týmy na evropské přírodovědné olympiádě EUSO (European Union Science Olympiad), která se konala na přelomu dubna a května ve slovinské Lublani.

Oba tříčlenné týmy se však nenechaly zaskočit a vedly si naprosto skvěle. První tým dokonce zvítězil, druhý pak skončil na krásném 18. místě.

Výjimečnost soutěže

Už samotná skutečnost, že se jedná o soutěž týmovou a nikoliv jednotlivců, značí, že jde o velmi specifickou záležitost. Nejde v ní totiž jen o znalosti, ale rovněž o umění komunikace.

Vzhledem k tomu, že soutěžící nevystupují jen sami za sebe, ale za celý tým, musí být totiž nejen nejlepší ve svém oboru, ale zároveň musí být kolegiální, schopni se domluvit a spolupracovat. Bez toho to v této soutěži opravdu nejde. Jak je vidět, ani v tomto ohledu neměli naši zástupci nějaké větší problémy a hravě se se situací vyrovnali.

Složení týmů

Protože soutěžní úkoly procházely skrze několik oborů, musel mít každý tým ve svém středu jednoho biologa, jednoho fyzika a jednoho chemika. Vybraná seskupení tak vznikla ze studentů různých škol. Na jejich výběru a přípravě se podíleli pedagogové Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Univerzita Hradec Králové a Univerzita Pardubice.

Témata

V rámci této soutěže platí, že dané úlohy se týkají konkrétního tématu, určeného dle země, ve které se koná.

Letos to tedy bylo ve slovinské Lublani a úlohy se týkaly vína. Od pěstování vinné révy přes jeho výrobu až po zkoumání jeho fyzikálních vlastností. Dříve soutěž proběhla například v Pobaltí, kde se zadání týkalo výzkumu jantaru či v Řecku, kde byly úkoly zaměřeny na olivy.

V České Republice se soutěž konala v roce 2011 a týkala se, jak asi správně tušíš, výroby a vlastností piva.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
21.1.2019 - Den otevřených dveří
21.1.2019 - Pozvánka na bezplatný workshop
21.1.2019 - Den otevřených dveří
22.1.2019 - Den otevřených dveří
22.1.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.