Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Hlásíš se do oboru s talentovou zkouškou? Pak si nezapomeň podat přihlášku, termín se již blíží!

Hlásíš se do oboru s talentovou zkouškou? Pak si nezapomeň podat přihlášku, termín se již blíží!Končíš základní školu, jsi nadaný/á a chceš zkusit některý z oborů s uměleckým či sportovním zaměřením? Pokud ano, pak nezapomeň na přihlášku ke studiu, termín pro podání na obory s talentovou zkouškou je již na spadnutí!

15. 11. 2022

Neláká tě běžné studium přírodních či humanitních věd? Jsi v něčem opravdu dobrý/á a máš v úmyslu svůj talent po konzultaci s rodiči i nadále rozvíjet? Jestli ano, pak už máš zřejmě i vybranou svoji vysněnou školu.

Pokud tomu tak je, a ty už máš přímo vybrány 2 konkrétní obory (ať už na jedné škole či dvou různých), nezapomeň si urychleně vyplnit přihlášky (pokud si tak ještě neučinil/a). Jejich uzávěrka je totiž už na konci tohoto měsíce, tedy 30. listopadu 2022!

A pokud tomu tak není, rychle pospěš! Nemůžeš-li se rozhodnout mezi více variantami, klidně si sepiš u každé z nich pro a proti, třeba ti to pomůže.

Talentové zkoušky na začátku roku

Dále se připrav na to, že samotné talentové zkoušky proběhnou hned zkraje roku 2023, nikoli až v dubnu, jako na ostatní školy. To už ti je ale pravděpodobně známé z internetových stránek vybraných škol (spolu s dalšími požadavky, které jsou na tebe kladeny či s přesným složením přijímaček). Nezapomeň proto do přihlášky vyplnit jeden ze dvou možných termínů, které ředitel školy stanovil.

Pokud se hlásíš na maturitní či nematuritní obory, pak je obdobím pro vykonávání talentových zkoušek od 2. do 15. ledna 2023, v případě konzervatoří od 15. do 31. ledna 2023 a u gymnázií se sportovní přípravou od 2. ledna do 15. února 2023.

I jednotná (a případně také školní) zkouška

U poslední skupiny (tedy u gymnázií se sportovní přípravou – ať už 4, 6 či 8letých) tě pak ale ještě budou čekat písemné testy (tzv. povinná jednotná přijímací zkouška) a případně i zkoušky z dalších předmětů (v rámci tzv. školní zkoušky).

Jednotné písemné testy se budou klasicky skládat z českého jazyka a literatury a z matematiky. První termíny konání jsou do 4letého oboru 13. dubna 2023 a do 6 a 8letých oborů 17. dubna 2023. Druhé termíny jsou vždy o den později.

Výhodou ale je, že pokud absolvuješ tuto zkoušku ve 2 termínech (na 2 školách či 2 oborech), vždy se ti bude započítávat do hodnocení ten lepší výsledek.

V případě, že pak ředitel školy vyhlásí i tzv. školní zkoušku, určí i u ní 2 volitelné termíny. Ty budou stanoveny v období od 12. do 28. dubna 2023.

Výsledky

Budeš-li pak ve všech těchto částech úspěšný/á, a budeš-li přijat/a, nečekej od školy žádný dopis. Tuto dobrou zprávu se dozvíš buď přímo ve škole nebo na školních webových stránkách.

Do 10 dnů pak musíš jedné vybrané škole svůj zájem o studium potvrdit odevzdáním zápisového lístku (ten získáš u sebe na ZŠ). Neučiníš-li tak ve stanovené lhůtě, přijdeš o možnost na této škole studovat. Tento termín si proto opravdu pečlivě ohlídej!

V případě, že ale u talentových zkoušek neuspěješ, a přijde ti po nich ze školy dopis s tímto nemilým výsledkem, nezoufej. Až do 1. března si můžeš podat další 2 přihlášky na jiné školy, bez talentové zkoušky, a pokusit se tak jít studovat něco jiného, co by tě bavilo.

A pokud i nadále budeš stát o studium svého prvotně zvoleného oboru, můžeš to zkusit zase za rok. Hodně štěstí. smiley

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
arrow
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
6.12.2023 - Den otevřených dveří
6.12.2023 - Den otevřených dveří
6.12.2023 - Den otevřených dveří
6.12.2023 - Den otevřených dveří
6.12.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.