Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak jsi na tom s cizími jazyky? Kolik jich ovládáš opravdu dobře, a co vyzkoušet pro to, aby tvé znalosti byly na ještě lepší úrovni?

Jak jsi na tom s cizími jazyky? Kolik jich ovládáš opravdu dobře, a co vyzkoušet pro to, aby tvé znalosti byly na ještě lepší úrovni?Studium cizích jazyků je v dnešní době považováno za základ veškerého vzdělání. Jistě ne nadarmo. Ne každý na ně má ale nadání, a učí se je snadno. Jak jsi na tom ty? Znáš více jazyků nebo máš co dělat jen s jedním? A jak si znalosti co nejvíce upevnit?

7. 1. 2020

O tom, že se v budoucnu při shánění zaměstnání, setkáš s požadavky na znalosti jednoho či více světových jazyků, je téměř jisté. Jenže, jak se nyní ukazuje, znalosti získané ve školách nejsou mnohdy dostačující. Jak totiž ukazuje průzkum, až pětina vysokoškolských studentů nezvládá na nějaké lepší úrovni ani jeden cizí jazyk.

Kolik jazyků umíš…

Přitom dnes ještě daleko více než dříve, platí přísloví „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“. V současné tvrdé konkurenci totiž obstojí hlavně ti, kteří ovládají pořádně buď minimálně 2 či více světových jazyků (u studentů VŠ je to ale ve skutečnosti jen zhruba necelých 30 %), nebo nějaký specifický, ne příliš rozšířený.

Jestliže tedy nepatříš mezi ty, kteří se s výukou jazyka perou a bojují s ním, a naopak bys rád/a později získal/a nějaké dobré, perspektivní zaměstnání s jejich využitím, zkus si vybrat kromě angličtiny či němčiny nějaký méně vyučovaný jazyk – například norštinu, ruštinu, italštinu, čínštinu apod. Zkrátka takový, ve kterém nebude velká konkurence. Bude to pro tebe obrovská výhoda. Obzvláště, budeš-li jej umět na nějaké slušné úrovni.

Praxe

Důležité pak ale je, abys tyto znalosti dovedl/a také řádně využít a prodat. Jestliže je totiž necháš „u ledu“, za chvíli zjistíš, že se ti mnoho z nich vypařilo. Což platí zejména u slovíček. Bylo by tedy dobré je nějak prakticky využívat, aspoň čas od času. Ideálně pak samozřejmě v rozhovoru s nějakým rodilým mluvčím. Posloužit ale mohou i cizojazyčné knihy či filmy, i u nich si totiž svoji slovní zásobu upevníš.

Upevnění znalostí i poznání nové kultury a nových lidí

Dalším způsobem, jak si docela příjemně procvičovat cizí jazyky, je korespondence. V dnešní době internetu není žádný problém si najít stránky, na kterých si můžeš získat nové přátele ze všech koutů světa. A tím, že si s nimi začneš pravidelně dopisovat e-maily, nejen, že si rozšíříš a upevníš svoji slovní zásobu, ale zároveň poznáš i kulturu v jiných zemích světa. Navíc třeba potkáš opravdu dobrého kamaráda/kamarádku, kterého/kterou později můžeš navštívit osobně.

Skripta v cizím jazyce

Méně příjemným, ale o to více užitečným, způsobem, jak si pak provětrat cizí jazyk, je studium z cizojazyčných skript. Zde si tak nejen procvičíš jazyk, ale zároveň se budeš vzdělávat ve vybraném předmětu a „zabiješ tak dvě mouchy jednou ranou“.

U některých oborů je pak toto i víceméně běžnou záležitostí. Viz u studentů IT oborů, kde tyto „pomůcky“ využívají asi ¾ z nich. Na druhou stranu ale třeba u studentů pedagogických oborů využívá cizojazyčnou literaturu přibližně pouhých 38 % z nich. Rozdíly zde jsou tedy dosti výrazné.

Ať už ale ty sám/sama studuješ jakýkoliv obor, zamysli se, které z výše uvedených možností ještě nevyužíváš, a zkus si některou z nich přidat na svůj seznam novoročních předsevzetí. Je možné, že ti to ze začátku přijde moc náročné, ale vytrvej. Uvidíš, že se to časem zlepší a budou vidět výsledky tvé práce. Hodně štěstí!

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
31.5.2022 - Den otevřených dveří
2.6.2022 - Den otevřených dveří
6.6.2022 - Den otevřených dveří
6.6.2022 - Den otevřených dveří
10.6.2022 - Den otevřených dveří
ART & DESIGN INSTITUT
Praha 3 - Vinohrady
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.