Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak jste na tom se čtením? Zvládáte ho nebo vám dělá problémy? A proč vlastně číst?

Jak jste na tom se čtením? Zvládáte ho nebo vám dělá problémy? A proč vlastně číst?Až třetina školáku druhého stupně „pokulhává“ se čtením. To má pak jisté následky i na další vzdělávání. Jak jste na tom vy? Patříte mezi tyto nešťastníky nebo jsou vám knížky blízké a čtení hravě zvládáte?

15. 11. 2016

Možná si to někteří nechcete připustit, že máte s četbou jistě potíže, přesto, že jste už na druhém stupni ZŠ či dokonce na SŠ, a buď se při čtení zakoktáváte a zadrháváte nebo co hůř, nejste schopni při četbě porozumět danému textu. Čím to ale je? Kde je zádrhel?

Více televize a počítače, méně knih

Jistě, významný vliv na to má dnešní moderní doba, kdy jsou všude okolo vás samé počítače, televize a tablety, a být mimo jejich dosah znamená být „naprosto out“ a mezi vrstevníky tak patřit mezi „vyvrhele“. I tak to ale neznamená, že byste nemohli občas vzít do ruky i nějakou tu zajímavou knihu a něco si přečíst. Což jste ostatně měli dělat už odmala.

Nebo spíše vaši rodiče. Jestliže vám od narození četli a k četbě vás vedli, s vyšší pravděpodobností jste od ní neupustili ani nyní, v pozdějším věku, a rozumět tak čtenému textu vám tedy nedělá tolik potíže, jako ostatním.

Pokud jste ale takové štěstí neměli, a vaši rodiče neměli zrovna kladný vztah ke knihám a literatuře, mohlo se stát, že ani příliš nevěnovali pozornost tomu, jak dobře a jak často čtete. A v tom tkví kámen úrazu. K tomu, abyste byli schopni správně číst, je zapotřebí, abyste hodně a nahlas četli. Pokud totiž tuto základní gramotnost naplno nezvládáte, budete mít problémy i s následným studiem. Mnoho času vám zabere samotné čtení textu, avšak k pochopení jeho významu to stačit nebude. Problémy s učením a vstřebáváním látky tak na sebe nenechají dlouho čekat. Stejně tak špatné známky.

Pozitivní vliv na váš rozvoj

Možná se ptáte, proč máte číst nějakou knihu, když si ji v dnešní době buď pustíte ve formě audioknihy či si počkáte na její zfilmování. Odpověď je prostá, nejen, že se vám bude snadněji učit, jak již bylo zmíněno, ale rovněž to rozvíjí vaše další myšlení, představivost, paměť i soustředění. To vám televize ani tablet nenabídnou…

Proto, máte-li chuť to napravit, navštivte nejbližší knihkupectví či knihovnu, kupte si či vypůjčte něco zajímavého, a dejte se do práce. Budete-li pilně trénovat, jistě všechno doženete. A uvidíte, že i studium vám najednou půjde lépe, neboť budete více rozumět tomu, co čtete, a nebudete nad tím muset trávit tolik času.

Hluboký propad

Smutné je, že je opravdu nejvyšší čas tuto situaci zvrátit, neboť dle mezinárodních testů, jež mapovaly vaši čtenářskou gramotnost, vyšlo najevo, že mezi českými studenty došlo k největšímu propadu ve vztahu ke čtení v rámci OECD. A ačkoliv toto srovnání není úplně nejčerstvější, je zřejmé, že se stav nezlepšil. Naopak se stále zhoršuje.

Zamyslete se tedy, zda není ve vašich silách s tím něco udělat, třeba přivést k četbě nejen své sourozence, ale i kamarády, spolužáky apod. Nebo i ve svém okolí založit nějaký čtenářský klub. Přeci jen pokud vás bude více, můžete si mezi sebou i vyměňovat své dojmy a „zážitky“ z té či oné knihy a rozvíjet si tak i všeobecný přehled. A to se vám může kdykoliv hodit, to nám věřte. Navíc si při čtení něčeho poutavého i dobře odpočinete a při četbě něčeho užitečného se zas něco nového dozvíte a naučíte. 

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
21.6.2018 - Den otevřených dveří
27.6.2018 - Den otevřených dveří
27.6.2018 - Přijímací řízení
28.6.2018 - Den otevřených dveří
13.7.2018 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.