Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak moc se projevila distanční výuka u žáků ZŠ a co dalšího ovlivnila?

Jak moc se projevila distanční výuka u žáků ZŠ a co dalšího ovlivnila?To, že distanční výuka nebude žádný med, bylo jasné od začátku. Jak moc ale na žáky dopadla, se samozřejmě neprojevilo hned. Výsledky se ukázaly především na konci minulého školního roku, kdy propadl rekordní počet žáků.

8. 11. 2022

Bohužel je to tak. Prezenční výuka je prezenční výuka, a ta se nedá s tou distanční ani srovnávat. Zejména na základních školách. A protože netrvala zrovna krátkou chvíli, na mnohých žácích se výrazně podepsala.

Zřejmě i proto se tak minulý školní rok zapsal jako rekordní v počtu žáků, kteří musí opakovat ročník.

Po prudkém poklesu tvrdá realita

Předchozí školní rok, kdy nás pandemie COVIDU-19 zasáhla a žáci se museli potýkat s mnoha změnami a návyky poprvé, byla snaha nenechávat nikoho zbytečně ročník opakovat. I proto bylo žáků opakujících ročník jen 3205. Avšak nyní je to 2,5krát více, celkem 8204 žáků. Ročník totiž neopakují jen ti, kteří by nezvládli učivo daného roku, ale navíc i ti, kteří se v učivu ztráceli již od předchozího roku.

Více odkladů

V souvislosti s uzavřením škol a školek a obav z toho, že se situace bude opakovat, pak docházelo také k častějším odkladům nástupu k povinné školní docházce.

Strach z toho, jak by malé ratolesti zvládaly první třídu distančně (příp. dle zkušeností známých či přátel), měl totiž velmi často rozhodující vliv na to, zda o odklad požádat či nikoliv.

Nehledě na to, že z důvodu delšího uzavření mateřských škol a „izolace“ dětí od kolektivu, nebyla řada dětí na povinnou školní docházku ani dostatečně zralá.

Psychický stav

Další, co potom distanční výuka hodně výrazně ovlivnila, byla psychika žáků a studentů.

Přeci jen mnozí z nich jsou velmi společenští a být zavření doma tak pro ně muselo být „peklo“. Jen se doma u počítače vzdělávat, bavit se jen s nejbližšími příbuznými a s kamarády se vídat pouze na messengeru či jiné sociální síti. Nejen, že tak byli, mnohdy i z těchto důvodů, podráždění a nervní, ale ani učení jim často tak snadno nešlo. Přeci jen osobní kontakt s učiteli nelze tak snadno nahradit.

Lepší časy

Všichni proto nyní doufáme, že nastanou tuto zimu lepší časy a školy ani jiné instituce se již zavírat nebudou.

Přesto, že to totiž bylo v něčem i užitečné (jako například rychlejší digitalizace a modernizace výuky), jisté je, že v tomto případě zcela jistě nezvítězila pozitiva. sad

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
6.12.2023 - Den otevřených dveří
6.12.2023 - Den otevřených dveří
6.12.2023 - Den otevřených dveří
6.12.2023 - Den otevřených dveří
6.12.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.