Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak ovlivní energetická krize výuku na školách a univerzitách?

Jak ovlivní energetická krize výuku na školách a univerzitách?Po pandemii COVIDu-19 a přílivu ukrajinských uprchlíků čelí české školy dalšímu problému. Stejně jako domácnostem i jim totiž výrazně rostou náklady na energie, a ony se s nimi budou muset nějakým způsobem poprat. Co vše to ale pro tebe může znamenat?

1. 11. 2022

Všichni teď neustále posloucháme znepokojivé zprávy o růstu cen energií a jejich potenciálním nedostatku. A jedno je jisté. Všichni si budeme muset trochu „utáhnout opasky“.

I firmy a instituce

Týkat se to tak bude nejen domácností, ale i firem a institucí. Výjimkou proto nebudou ani školy.

Těm se sice bude snažit MŠMT pomoci, i tak to ale přinese různé změny. Například ve vytápění. Sotva proto můžeš počítat s tím, že budeš mít v zimě ve škole takové teplo, jako dříve. A i když snížení topení nebude třeba o tolik stupňů, raději si do školy přibal další vrstvu oblečení. Ono se to totiž nezdá, ale když celou dobu jen sedíš, žádné velké teplo ti nebude. Obzvlášť patříš-li mezi „zmrzlíky“.

Možnost distanční výuky

Další možností ve hře pak je opět přechod na distanční výuku. V tom případě by školy neušetřily jen za topení, ale také za svícení, provoz spotřebičů a počítačů apod. Pro některé z nich by to tak bylo nejideálnější řešení.

Nejsi-li ale z této možnosti příliš nadšený/á, věz, že se ještě není čeho bát. Pokud jsi žákem ZŠ nebo studentem SŠ, a nepatří-li tvoje škola mezi ty, které pilotně zkouší kombinované studium, není pro ně tato varianta prozatím možná.

Horší je, studuješ-li již VŠ. Tam se s touto variantou setkat můžeš. Nepomůže-li totiž univerzitám, kterým náklady na energie o dost stouply, ministerstvo, je u nich přechod na distanční výuku reálný. V tom případě prakticky náklady na energie přejdou na tebe, potažmo bydlíš-li s rodiči, tak na ně.

Posun výuky

O něco schůdnější pak je posunutí výuky a zkouškového období. To znamená, že na některých univerzitách začíná zimní semestr o něco dříve, než za „normálních okolností“, a další bude posunut do teplejších měsíců.

Pravdou je, že tě tak mnohde může čekat zkouškové období až během července a srpna, a zkomplikovat ti případnou dovolenou nebo dlouhodobou brigádu, nicméně je to asi stále příjemnější než při výuce mrznout. Nebo ne? smiley

Ať už se ale ty sám/sama nakonec setkáš s kteroukoli variantou, doufáme, že tuto zimu přežiješ ve zdraví a pohodě. smiley

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
2.10.2023 - Den otevřených dveří
3.10.2023 - Den otevřených dveří
3.10.2023 - Den otevřených dveří
3.10.2023 - Přípravný výtvarný kurz pro uchazeče
4.10.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.