Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak podpořit odborné školství? Řešením mohou být nové kroužky

Jak podpořit odborné školství? Řešením mohou být nové kroužkyJedním z aktuálních témat současnosti je podpora odborného školství. Především pak otázka, jak k jeho studiu nalákat co nejvíce zájemců. Jistým řešením přitom může být pořádání nových kroužků, a to i o víkendech.

26. 10. 2017

Známou skutečností je fakt, že na dnešním trhu práce je přehršel vysokoškoláků či středoškoláků s maturitou, a naopak minimum studentů odborně vyučených. Přitom právě ti mohou mít v dnešní době oproti různým bakalářům, magistrům či inženýrům velkou výhodu. Daleko snadněji seženou na trhu práce uplatnění a ani jejich mzda nemusí být nutně tak špatná - často právě naopak.

Dilema

Možná právě ty jsi jedním z těch, kteří sice s výše uvedeným míněním souhlasí, ale přesto máš v plánu jít studovat některý z maturitních oborů. Ať už proto, že jsi odjakživa měl/a své vysněné povolání, nebo kvůli rodičům, kteří tě nabádají udělat si alespoň maturitu. Co když bys ale rád/a studoval/a některý z řemeslných oborů a jen se bojíš neúspěchu?

Pak pro tebe máme tip, zkus navštívit nějaké kroužky a rovnou si tuto práci vyzkoušej. Může to tobě i tvým rodičům hodně napovědět.

Někde i o víkendech

Pravděpodobně si myslíš, že je už pozdě na to, aby ses do některého řemeslného kroužku přihlásil/a. Není to však pravda. Nově máš totiž možnost si na určitých středních odborných školách své vysněné řemeslo vyzkoušet. Třeba i spolu s rodiči. A o víkendu.

Nejen, že se tak třeba i s tvými rodiči pořádně odreagujete a vyzvíte všechny otázky a odpovědi k tvému potenciálnímu řemeslu, ale často si můžete i svůj výrobek odnést domů.

Samozřejmě, že nemůžeš čekat velké zázraky. Možná ti hned všechno od ruky nepůjde. Ale i během té chvíle, kdy si budeš vybrané řemeslo zkoušet, určitě alespoň zhruba zjistíš, zda by ti to mohlo jít, nebo ne a jestli by tě to vůbec bavilo. Navíc získáš alespoň základní dovednosti při práci s nástroji a různým materiálem. To se ti také v životě určitě neztratí, i kdybys pak šel/šla studovat úplně něco jiného.

Tipy

A která řemesla si můžeš vyzkoušet? Ačkoliv víkendové kroužky nejsou zatím příliš rozšířené a vyskytují se především v Praze, jejich nabídka je i tak celkem pestrá. Patří mezi ně například práce zedníka, tesaře, krejčího, strojníka, autolakýrníka, farmaceutického chemika, uměleckého truhláře či čalouníka.

Zaujme-li tě pak některá z těchto profesí natolik, že bys ji chtěl/a studovat, ale kvůli chybějící maturitě to zavrhuješ, ještě to pořádně zvaž a promysli. Jestli přeci jen nebude řemeslo do života praktičtější a přínosnější. Za prvé kvůli výše zmíněnému uplatnění (maturitu si koneckonců můžeš dodělat kdykoliv), a za druhé proto, že tě může tato práce naplňovat a uspokojovat daleko více, než třeba nějaká manažerská pozice.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
7.1.2019 - Talentová zkouška
8.1.2019 - Den otevřených dveří
8.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.