Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak se poprat s nervozitou před ústní zkouškou a jak se u ní snažit působit?

Jak se poprat s nervozitou před ústní zkouškou a jak se u ní snažit působit?Studuješ vysokou školu, a právě teď tě čekají ty nejnáročnější zápočty a zkoušky? Nevíš, jak zkrotit své nervy a nezhroutit se z toho všeho? Pak si přečti náš článek, třeba v něm najdeš alespoň pár užitečných rad.

24. 1. 2022

O tom, že je někdo více a někdo méně nervní typ, není pochyb. Co ale dělat, pokud patříš mezi první skupinu, a nervozita tě trápí daleko více, než je zdrávo? Před každou (zejména) ústní zkouškou ti buší srdce, jak splašené, polévá tě horko a rudneš? 

Neboj se, toto všechno je naprosto normální. Ale přesto tě můžeme, pokud máš zájem, alespoň trochu inspirovat, jak se pokusit zabránit nejhoršímu a jak při zkoušce působit.

Před zkouškami

Základem je kvalitní příprava. Jako první proto nezapomeň, že ležet celé dny pouze v učení, není zrovna nejlepší nápad. Nejen, že se z toho budeš muset nutně zbláznit, ale po nějakém době není učení stejně efektivní. Hlava už to zkrátka nebere. 

Dělej si proto pravidelné přestávky, dostatečně odpočívej a větrej, nedopuj se příliš kofeinem a energy drinky (existují i různé bylinkové čaje), a nezapomeň se ani pořádně vyspat. Tvůj mozek pak bude přeci jen bystřejší. 

Při samotném učení si pak hledej různé pomůcky, které ti vše usnadní a vypisuj si i své vlastní poznámky. Základní body si tak budeš moci lehce oprášit i těsně před zkouškou.

V den „D“

Jestliže tě však i přes důkladnou přípravu před samotným konáním zkoušky dostihne nezvladatelný záchvat paniky, zkus nejprve zadržet krátce decha poté dlouze vydechnoutNásledně si dej krátkou pauzu a opakuj dlouhý nádechzase zadrž dech, napni svaly na ramenou, pažích a břiše, a v maximálním napětí zadrž na 3 vteřinyPak dlouze vydechni a nech tělo pořádně uvolnit. Celou sérii opakuj několikrát dokola. Většina tělesných příznaků by tak měla odeznít.

Tím, že jsi se takto uklidnil/a, to ale samozřejmě nekončí. U ústní zkoušky/zápočtu je také důležité, abys vypadal/a alespoň přiměřeně sebevědomě. Snaž se proto nehrbit, drž vzpřímená záda a zvednutou hlavu. Nemni si ani ruce a snaž se je držet v klidu. Během zkoušení se pak také dívej tomu, na koho mluvíš, do očí. A je-li to alespoň trochu možné, usměj se. Ale pouze tehdy, nebude-li to působit křečovitě. 

A to nejdůležitější, nezapomínej na to, že pokud ti zkouška protentokrát nevyjde, nic se neděje. SVĚT SE NEZBOŘÍ! Proto není žádný důvod se z toho hroutit už dopředu.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách