Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak to vypadá s tvým návratem do školy?

Jak to vypadá s tvým návratem do školy?Zajímá tě, jak bude vypadat začátek následujícího školního roku? Máš z toho obavy a nevíš, co bude? Potom věz, že vše proběhne pravděpodobně stejně jako jiné roky. Jen za dodržování přísnějších hygienických opatření.

14. 8. 2020

Je sice teprve polovina srpna, ale ty už přesto možná dumáš nad tím, jak bude vypadat začátek následujícího školního roku. Přemýšlíš, zda se opět budeš učit „jen“ přes počítač a své spolužáky jen tak naživo neuvidíš či zda se už konečně všichni potkáte. 

Klasická výuka

Pro ty z vás, kteří se už těší, až uvidí své spolužáky a spolužačky, máme dobrou zprávu. Začátek výuky by měl pro všechny žáky proběhnout stejně jako v jiné roky, tedy od 1. září 2020. Jen za dodržení zvýšených hygienických podmínek. Podobně jako na konci minulého školního roku. 

Tzn., že bude vhodné, abys dodržoval/a doporučené odstupy (je-li to možné), často si dezinfikoval/a ruce, a v případě, kdy u tebe na škole (nebo na území celé republiky či v tvém kraji) budou zavedeny povinné roušky, abys řádně dodržoval/a i toto nařízení.

Je totiž neustále nutné myslet na to, abys v případě, že se ty sám/sama někde nakazíš (a nemusíš o tom ani vědět, třeba nebudeš mít ani žádné příznaky), nenakazil/a nikoho dalšího. Především pak mysli na své rodiče či prarodiče, kterým bys tento „dárek“, také mohl/a donést sad. A i když má prozatím většina nakažených mírný průběh, záruka to není. Zejména trpí-li ještě jinými onemocněními. Zajisté je proto nechceš zbytečně ohrozit na životě.

Novela zákona o distanční výuce

Přesto, že všichni doufáme, že bude takováto výuka probíhat po celý rok, je zapotřebí, abychom byli připraveni i na situaci, kdy tomu tak nebude. Jakmile totiž nastane období „normální“ chřipkové epidemie, vše může být naprosto jinak. Což nyní nedokáže nikdo odhadnout.

Také proto došlo na základě zkušeností z prvního pololetí k novele zákona, ve které je již uložena povinnost škol zavést v případě epidemie či živelní pohromy distanční výuku a povinnost žáka se jí zúčastnit. Dle odhadu se jí totiž na jaře, kdy byla tato forma výuky dobrovolná, asi desetina žáků neúčastnila. I bez vážných důvodů.

Toto vzdělání by proto mělo být nyní jednodušší a mělo by rovněž umožňovat žáky a studenty normálně známkovat. 

Samozřejmě ale bude v těchto případech nutné volit určité kompromisy a například snížit rozsah probírané látky apod. 

Hrozí celoplošné uzavření škol?

I přes současnou epidemiologickou situaci, kdy je počet aktuálně nakažených, ještě vyšší, než tomu bylo na jaře, však není celoplošné uzavírání škol a školských zařízení zatím v plánu. V případě rozšíření nemoci COVID-19 se budou školy případně uzavírat pouze ojediněle v ohniscích nákazy. Pokud to ale bude možné, docházku přeruší pouze konkrétní třídy.

Situaci však bude řešit a vyhodnocovat příslušná krajská hygienická stanice.

 

 

 

 

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
19.6.2021 - Přijímací řízení
20.6.2021 - Týden vědy na Jaderce
21.6.2021 - Přijímací řízení
1.7.2021 - Přijímací řízení VOŠ 1. kolo
9.9.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.