Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jaký je tvůj vztah k internetu? Na jakém typu zařízení jej využíváš a k čemu?

Jaký je tvůj vztah k internetu? Na jakém typu zařízení jej využíváš a k čemu?Je nám jasné, že se v dnešní době bez internetu neobejdeš. Otázkou však zůstává, kolik času denně na něm trávíš a na jakém typu zařízení?

12. 10. 2018

Hry, filmy, komunikace s kamarády i věci do školy. K tomu všemu se ti zajisté internet hodí. Každodenní sledování facebooku, sdílení svých fotek či aktivit, lajkování příspěvků ostatních, dopisování si s kamarády. To vše ti v případě jeho absence chybí. Proto by pro tebe bylo asi velkým problémem, kdyby se něco s tvým notebookem či tabletem stalo. Na počítač rodičů by se ti zajisté nechtělo, přeci jen je to moc pod dozorem, a ty chceš mít svůj klid a soukromí. Co tedy vymyslet jiného?

Na PC i mobilu

Určitou výhodu ti v dnešní době poskytují chytré telefony a možnost surfování nejen na PC či tabletu, ale i na nich. Nejen, že máš mobil stále u sebe a na internet se tak můžeš připojit kdykoliv a odkudkoliv, ale i rodiče tě na něm mají daleko menší možnost kontrolovat. I tak to ale se surfováním příliš nepřeháněj - existuje přece i mnoho dalších aktivit, kterým se ve svém volném čase můžeš věnovat. Například sportu. Svět počítačů a internetu totiž není jediným místem, kde se můžeš řádně odreagovat, odpočinout si či se zabavit. Neměl by tak být tvým ústředním a jediným zájmem.

Co se pak studia týče, ani k němu nepotřebuješ internet neustále. Čas od času totiž můžeš využít i knihy. Přeci jen v nich bývají kvalitnější a zaručenější informace. Proto bude dobré, když se v nich i v knihovnách naučíš hledat a orientovat. V případě potřeby si tak alespoň můžeš prolustrovat údaje získané z ne úplně důvěryhodných webových stránek. Obzvláště na internetu totiž platí heslo, že nesmíš ničemu slepě věřit a že je dobré si podstatné informace ověřit na více frontách.

Využití a bezpečnost

Pávě proto, že tvé využití internetu je opravdu široké, je nutné, abys opravdu pečlivě dbal/a na bezpečnost. A to jak při surfování na PC, tabletu i mobilu.

Nejen, že tě totiž může negativně ovlivnit už samotné hraní her či sledování filmů (obsahují příliš násilí a krve, a ty si musíš zkrátka uvědomit, že to není realita, ale jen smyšlený svět, že každý nemá x životů a většinu věcí z toho nelze vůbec zkoušet), ale hrozí ti i jiná rizika. Třeba přes e-maily. Otevřeš-li totiž neznámý mail či soubor, můžeš si do svého počítače (tabletu, mobilu…) zanést kdejaký vir. Případně, sdílíš-li na internetu mnoho svých údajů, může být napaden i tvůj bankovní účet nebo účet na sociální síti. Kdokoliv cizí tam pak může tvým jménem sdílet různé názory či nadávky a urážky – i vůči tvým vlastním kamarádům či spolužákům.

Proto na internetu platí hlavní zásada: neotevírej neznámé soubory a nesdílej a nezasílej své osobní údaje!

I nákupy přes e-shopy prováděj raději jen z ověřených obchodů. Nikdy nevíš, kdo je na druhé straně a zda si nenaběhneš. Ušetříš si sice spoustu běhání po městě a třeba i nějaké peníze (což se ti jistě hodí), ale otázkou pak zůstává, co za tu cenu (a jestli vůbec něco) dostaneš. Nepodléhej tedy nastupujícímu předvánočnímu nákupnímu šílenství a v případě, kdy budeš objednávat dárky přes počítač, si buď vygoogluj recenze na konkrétní obchod nebo si je ověř u svých kamarádů. Na spoustu věcí je totiž internet velmi šikovný a užitečný, ale dá se díky němu i o mnohé přijít.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
25.7.2019 - Den otevřených dveří
31.7.2019 - Přijímací řízení
8.8.2019 - Den otevřených dveří
13.8.2019 - Přijímací řízení
15.8.2019 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.