Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jsi i ty ohrožen/a digitální demencí? Následky mohou být fatální

Jsi i ty ohrožen/a digitální demencí? Následky mohou být fatálníPočítač, tablet, mobil. I ty pravděpodobně používáš všechna tato zařízení. Otázkou však zůstává, v jaké míře a zda už to až moc neovlivňuje tvůj život a tvé vzdělání. Přílišnou závislostí si totiž můžeš přivodit až tzv. digitální demenci.

30. 4. 2019

Asi sám/a dobře víš, že přílišné trávení času s digitálními technologiemi je na škodu. Ovšem už si třebaneuvědomuješ, jak moc. Může tě totiž dovést až tak daleko, že si bez mobilu nebo tabletu nebudeš umět představit ani chvíli a budeš ochoten/ochotna pro ně skočit třeba i z okna.

Nesmysl? Nikoliv

Říkáš si, že to tak rozhodně není, že se ti nic takového nemůže stát? Bohužel může. Stává se to totiž čím dál častěji. A to, že si to neuvědomuješ, na věci nic nemění.

I samotní odborníci totiž říkají, že se mezi dětmi a dospívajícími trpícími různými závislostmi (na alkoholu, drogách), objevuje stále větší počet těch, kteří bojují právě s digitální demencí (závislostí na digitálních technologiích).

Následky

Možná si právě teď pomyslíš, že je zajisté lepší závislost na technologii, než na drogách či alkoholu. Že ti to neničí samotné zdraví. To máš sice na jednu stranu pravdu, ovšem na stranu druhou ti i toto může dosti rapidně změnit život – a ne k lepšímu.

Přesto, že totiž můžeš jinak být dosti nadaným žákem/studentem, tato „nemoc“ ti může způsobit závažnou poruchu vnímání a poznávání. Ty tak nebudeš schopen/schopna pochopit běžný slovní výklad, který nebude doprovázen obrazem, a tvé známky se tak rapidně zhorší. A ačkoliv bys třeba jinak byl/a premiantem/premiantkou třídy a mohl/a sis vybudovat slibnou kariéru (zkrátka dělat něco, o čem jsi vždycky snil/a), ve finále budeš mít co dělat zdárně ukončit základní školu a dodělat si alespoň maturitu.

Nehledě na to, že můžeš mít i poruchy spánku a sklony k depresím.

Jak se digitální demenci ubránit?

Samozřejmě neříkáme, že to tak musí nutně dopadnout. Jen tu nastiňujeme, jak to může skončit, pokud nedáš svůj telefon a tablet ani v noci z ruky a svůj veškerý volný čas budeš trávit s nimi.

V případě, že si chceš ale včas pojistit, aby ses této tzv. digitální demenci vyhnul/a, zkus si třeba občas vyjít někam na procházku bez jakékoliv technologie, nebo vyměň hry na telefonu či tabletu za deskové hry.

Zkrátka – nebuď online 24 hodin denně a dopřej si i trochu soukromí.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
13.8.2020 - Den otevřených dveří
16.8.2020 - 2. kolo přijímacího řízení
20.8.2020 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
24.8.2020 - Přijímací řízení
25.8.2020 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.