Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jsi ve 4. ročníku SŠ a uvažuješ o přijímačkách na VŠ? Poradíme ti, jak si zvýšit šanci na úspěch

Jsi ve 4. ročníku SŠ a uvažuješ o přijímačkách na VŠ? Poradíme ti, jak  si zvýšit šanci na úspěchUvažuješ-li o studiu na VŠ, pak tě budou pravděpodobně čekat i přijímací zkoušky. Pokud o to tedy opravdu stojíš, nepodceňuj svoji přípravu. I když ještě nemáš ani podanou přihlášku. Existují totiž možnosti, jak si své šance na úspěch zvýšit.

7. 10. 2019

Možná si říkáš, že je ještě příliš brzy toto řešit, že ještě ani nevíš, kam všude si přihlášku podáš, a i kdyby, že nový školní rok prakticky teprve začal. Jenže první měsíc už utekl a než se naděješ, budou tu termíny pro podávání přihlášek i samotná maturitní zkouška.

Přípravné kurzy

Pokud už ale rozhodnutý/á jsi, co a kde chceš studovat, a vypisuje-li tato univerzita či fakulta přípravné kurzy, můžeš využít i tohoto způsobu „doučování“. Tímto si své šance na přijetí rozhodně zvýšíš. A oproti svým konkurentům budeš mít alespoň představu o tom, co u zkoušek čekat. Navíc tam mnohdy můžeš najít obdobné příklady těm, které jste na kurzech počítali.

Vzorové testy

Další možností pak jsou různé vzorové testy – ať už z konkrétní fakulty nebo třeba nějaké podobné. Na většině webových stránek univerzit určitě na nějaké starší narazíš. Nebo se na ně zkus zeptat někoho, kdo na tu školu dělal přijímačky rok před tebou. Buď ti řekne něco konkrétního nebo ti alespoň nastíní, jak vůbec vše probíhalo a podobně. A když už nic jiného, zjistíš alespoň, v čem všem máš ještě výrazné nedostatky, na co se zaměřit a jak si třeba rozvrhnout při přijímačkách čas. I to je velmi důležité. Leckdy totiž stačí, aby ses na některém příkladě zasekl/a, a výsledek bude nemilý.

Vždy proto ZAČÍNEJ TÍM, KDE SI NEJVÍCE VĚŘÍŠ, ať se zbytečně nezdržuješ. Tam, kde to bude váznout, se později vrať.

Národní srovnávací zkoušky (NSZ)

Tím nejnáročnějším způsobem přípravy pak je účast na Národních srovnávacích zkouškách. Ty jsou navíc mnohdy i podmínkou přijímacích zkoušek – nebo jimi jsou prakticky nahrazeny. Proto je dobré si je zkusit nanečisto. Nehledě na to, že když je zkusíš vícekrát, u přijímaček se ti pak započte jen ten nejlepší výsledek.

A z čeho se skládají?

  1. Z testu obecných studijních předpokladů
  2. Ze základů společenských věd

Ad 1.

Tato část NSZ bude testovat tvoje základní schopnosti a dovednosti potřebné pro vysokoškolské studium. V této části proto nebudeš potřebovat žádné znalosti získané při studiu na SŠ, úlohy budou vycházet pouze z informací uvedených v zadání textu. Proto mu věnuj řádnou pozornost a pečlivě jej pročti.

Jednu jeho část pak bude tvořit tzv. Verbální oddíl, který bude obsahovat 33 úloh na 35 minut, a jež bude spočívat v porozumění a analýze delších textů, druhou pak tzv. Analytický oddíl, který bude mít stejný počet úloh, ale na 50 minut. Zde to bude zaměřeno na práci se soubory informací a dat a na provádění základních matematických úvah. Mezi těmito oddíly pak nebudeš moci během zkoušky přeskakovat.

Ad 2)

Druhá část pak vychází především z učiva základů společenských věd na gymnáziích. Ovšem nemusí to tak nutně být. Mohou se zde objevit i úlohy překračující středoškolské znalosti. Proto je vhodné k přípravě na tuto část používat i doporučenou literaturu. Pokud ji využiješ, můžeš mít oproti ostatním uchazečům určitou výhodu, která může být i rozhodující.

Co se samotného testu týká, ten trvá 60 minut, obsahuje 60 úloh a je rozdělen do 3 částí (v jejichž rámci můžeš libovolně přecházet a úlohy si řešit i na přeskáčku):

  • Člověk a společnost (zahrnuje úlohy z psychologie, filozofie či sociologie),
  • Stát a právo (zahrnuje politologii a právo),
  • Hospodářství a svět (zahrnuje například ekonomii, evropskou integraci a moderní české a světové dějiny v kontextu mezinárodních vztahů).

Uznáváme, že je toho na učení více než dost, ale věz, že se ti tyto nově získané znalosti neztratí. Kromě toho ti mohou zajistit i splnění tvého životního cíle a snu. Vydrž proto pár měsíců trápení a příprav a těš se na příjemný pocit z dobře vykonané práce, až tuto zkoušku zdárně zdoláš a zajistíš si tak právě třeba i vstup mezi vysokoškolské studenty.

Hodně štěstí!

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
28.2.2021 - Termín uzávěrky přihlášek je stanoven na 28. 02. 2021!!!
1.3.2021 - Přijímací řízení
1.3.2021 - Termín podání přihlášky ke studiu
1.3.2021 - Přijímací řízení
1.3.2021 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.