Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jsou české školy dostatečně zabezpečeny?

Jsou české školy dostatečně zabezpečeny?Bezpečnost žáků a studentů je samozřejmě vždy na prvním místě. Jsou české školy zabezpečeny dostatečně? A jakými způsoby?

6. 12. 2018

V dnešní době až příliš často slyšíme o pohřešovaných dětech, proto je nanejvýš nutné dbát na jejich bezpečí. A to nejen doma a v jejich volném čase, ale i cestou do či ze školy a ve škole.

Ve větším počtu

Samotná trasa do/ze školy bývá samozřejmě nejkritičtější. Zejména vede-li nebezpečnými a opuštěnými místy. Proto by rodiče neměli nechat malé děti takovými místy chodit, a už vůbec ne samotné.

Je-li to však opravdu nutné a jiná cesta není možná, pak by měly jít alespoň ve větší skupince.

Bezpečnostní opatření ve škole

Po příchodu do školy přebírají zodpovědnost za děti učitelé, rodiče by si tak měli ověřit, jak se daná škola k ochraně a bezpečnosti dětí staví. Zzda tuto oblast příliš nepodceňuje a jestli má dostatečná bezpečnostní opatření.

Pozitivní výsledek

S úlevou však můžeme sdělit, že ve většině případů mají školy relativně kvalitní bezpečnostní opatření. Dělají, co je v jejich silách a využívají k tomu všemožné způsoby. Vrátné při vstupu do školy, čipy či karty, nebo i kamerový systém.

Samozřejmě ale přesto všechno může hrát vetřelci do karet náhoda. Zrovna ve chvíli, kdy se pokusí dostat dovnitř budovy nemusí fungovat kamery ani čipový systém, vrátný může být na pouhých pár minut mimo stanoviště. Nebo může vejít do školy s davem. I v tu chvíli ho bude těžké poznat a zastavit.

Seznamy rodičů

Právě z těchto důvodů pak na mnohých školách ještě existují i seznamy osob (vytvořené rodiči), kterým je povoleno malé dítko svěřit. Chce-li tak ratolest vyzvednout někdo jiný kromě rodičů, musí být v tomto seznamu uveden. Bez toho jim učitelky/učitelé dítě nesvěří. Za oprávněnou osobu (strýčka, dědečka) by se totiž jinak mohl vydávat naprosto kdokoliv.

Potíže s identifikací

Problémem, kterému však školy často čelí, je, jak správně neznámé osoby identifikovat. Většinou ani neví, zda mohou po příchozích požadovat občanský průkaz, natož po nich třeba chtít ukázat obsah jejich tašek. I když je to z důvodu ochrany dětí. Nebo jim ani není jasné, zda kvůli GDPR mohou mít na svých chodbách kamerový systém.

Zkrátka i v této oblasti stále ještě existuje mnoho otazníků, které je zapotřebí dořešit, aby měly školy jistá práva, kterými se budou moci v případě potřeby ohánět. I když – spíše doufejme, že to nebude příliš často zapotřebí.

 

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
9.6.2020 - Přijímací řízení
10.6.2020 - Otevření vyšší odborné školy v Ostravě
11.6.2020 - Den otevřených dveří
11.6.2020 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
12.6.2020 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.