Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Končíš základní školu? Pak si nezapomeň co nejdříve podat přihlášku ke studiu na SŠ, času už totiž nemáš nazbyt

Končíš základní školu? Pak si nezapomeň co nejdříve podat přihlášku ke studiu na SŠ, času už totiž nemáš nazbytDoba tvého bezstarostného studia na ZŠ se pomalu blíží ke konci a i vysvědčení, na kterých ti nejvíce záleželo jsou již za tebou. Tím to však nekončí. Teď si musíš do 2. března 2020 podat přihlášku(y) na SŠ, a pak se ještě řádně připravit na přijímačky.

18. 2. 2020

Ano, je to tak. Sice nyní skončilo rok a půl trvající období, které bylo důležité pro tvé další studium, neboť se výsledky těchto vysvědčení připočítávají k přijímacím zkouškám, a tobě se tak zřejmě ulevilo, přesto ale ještě není čas jásat a odpočívat.

Nyní si v první řadě musíš ohlídat termín 2. března 2020, do kdy je nutné si podat přihlášku nebo max. 2 přihlášky k dalšímu studiu, a v druhé řadě pak musíš i nadále vytrvat v přípravách na jednotné přijímací zkoušky, které tě budou čekat již 14. dubna 2020. Tedy v případě, že se ucházíš o studium na čtyřletých oborech a nástavbách. Šesti a osmiletá gymnázia mají totiž termín o 2 dny později, tedy 16. dubna 2020. Ať tak či onak, samotnou přípravu rozhodně nepodceňuj, než se naděješ, den D bude tady.

Jak přihlášku vyplnit?

Zajisté ti je jasné, že se přihláška bude vyplňovat do nějakého předem stanoveného formuláře (tiskopisu). Ten si můžeš mimo jiné stáhnout i na stránkách MŠMT.

Co je ovšem dobré si uvědomit je to, že lepší, než vytištěný papír je vyplnit elektronický formulář. V tomto případě ti to totiž nejen usnadní práci, ale minimalizuje se tím možnost chyb při přepisech údajů z přihlášky do informačních systémů.

Ze stejného důvodu je pak také dobré, když si ve škole vyžádáš tzv. QR kód obsahující tvoje osobní údaje a výpis z klasifikace.

Dále si nezapomeň zjistit, jaké potřebné doklady či dokumenty tvoje vybraná škola/vybrané školy vyžadují, a co nejrychleji si je zajisti. A v případě, že máš speciální vzdělávací požadavky a potřebuješ proto uzpůsobit podmínky přijímacích zkoušek, nezapomeň přiložit doporučení školského poradenského zařízení či lékařský posudek o tvé zdravotní způsobilosti. Tyto přílohy totiž většinou neseženeš ze dne na den.

Neopomeň pak ani na kontaktní údaje jako je telefon či e-mail. Usnadní to komunikaci mezi tebou a vybranou střední školou.

Části přihlášek

Samotná přihláška má celkem 4 části (bez příloh):

  • Část první – osobní údaje o uchazeči a jeho zákonném zástupci: zde vyplníš klasické informace o tobě i tvém zákonném zástupci (jméno, příjmení, místo trvalého pobytu, státní občanství, datum narození, kontaktní údaje atd.)
  • Část druhá – výběr SŠ, oborů vzdělání a termínů konání zkoušek: zde uvedeš název a adresu školy, kód a název oboru, příp. zaměření či formu vzdělání, atd.
  • Část třetí – potvrzení zdravotní způsobilosti: dokládáš v případě, že se hlásíš na obor, pro který nařízení vlády stanovuje podmínky zdravotní způsobilosti. Od lékaře zde tedy přiložíš závěr o zdravotní způsobilosti, ve kterém bude uvedeno, pro který obor vzdělání se vydává, a zda jsi pro toto studium způsobilý/á, způsobilý/á s omezením či nezpůsobilý/á.
  • Část čtvrtá – opis klasifikace a potvrzení jiných schopností, vědomostí a zájmů uchazeče: v této části dokládáš své studijní výsledky za poslední dva ročníky, resp. z 8. ročníku a z pololetí 9. ročníku. Tyto výsledky můžeš doložit buď opisem na zadní straně přihlášky, který ti musí potvrdit škola hranatým razítkem, nebo můžeš k přihlášce jako přílohu doložit doklad nebo ověřenou kopii vysvědčení či výpisu z vysvědčení. Pak ještě na druhé straně přihlášky vyplníš IZO školy a vyplníš kolik přikládáš listů příloh. A máš hotovo.

Možná to na první pohled vypadá na docela složitý úkon, ale nevěš hlavu. V případě, že si nebudeš vědět rady s některou částí přihlášky, neváhej se obrátit na svého třídního učitele/třídní učitelku, výchovného poradce nebo přímo na SŠ, které se tvá přihláška týká. Zajisté ti kdokoliv z nich velmi rád pomůže.

Jak přihlášku doručit?

Samotnou přihlášku podepsanou rodiči pak lze doručit na vybranou školu buď osobně nebo ji zaslat poštou.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
31.5.2022 - Den otevřených dveří
2.6.2022 - Den otevřených dveří
6.6.2022 - Den otevřených dveří
6.6.2022 - Den otevřených dveří
10.6.2022 - Den otevřených dveří
ART & DESIGN INSTITUT
Praha 3 - Vinohrady
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.