Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Konec semestru či pololetí se pomalu blíží. Jak se na něj co nejefektivněji připravit?

Konec semestru či pololetí se pomalu blíží. Jak se na něj co  nejefektivněji připravit?Začínáš být ve stresu z blížících se testů, písemek a zkoušek? Máš obavy, že se nestačíš vše naučit a přemýšlíš, jak zařídit, aby ti to lezlo co nejlépe a co nejrychleji do hlavy? Pokud ano, pak tady pro tebe máme pár tipů, jak tomu napomoci.

5. 12. 2019

Vánoce, svátky klidu a pohody, už jsou za dveřmi, a ty se na ně jistě velmi těšíš. Možná tedy spíše na dny volna. Jenže zároveň s tím se rovněž blíží konec pololetí či semestru, a s tím také spousta učení a šprtání.

Je nám ovšem jasné, že během vánočních prázdnin učení zřejmě moc nedáš, tedy nehoří-li ti úplně za patami. Přesto by bylo dobré, aby ses před těmito svátky alespoň orientačně připravil/a na to, co tě všechno v lednu čeká, podíval/a se, kolik z toho už umíš a kolik ne či si zjistil/a, jak se co nejefektivněji učit.

Nepřeháněj to, ale soustřeď se

S těmi prvními dvěma body, tedy s tím, kolik tě toho po vánočním odpočinku čeká, a kolik z toho už umíš, ti samozřejmě neporadíme, ale pár tipů, co udělat pro to, aby tvá snaha přinesla co nejlepší výsledky, máme.

Nejdůležitějším z nich je, aby ses učila/a pěkně v klidu, v příjemném a uklizeném prostředí, s dostatkem čerstvého vzduchu a především bez jakéhokoliv rozptylování. To znamená hlavně bez neustálého SMSkování, surfování po internetu (samozřejmě kromě stránek potřebných k učení) a SLEDOVÁNÍ FACEBOOKU.

Budeš-li se chtít spojit se svými kamarády, zajisté to pár hodin počká. Kromě toho, pokud se učíš tak, jak máš, stejně není dobré se učit více než 3 hodiny denně (samozřejmě s pauzami). To je totiž doba, po kterou je mozek schopný správně zpracovávat získávané informace a vědomosti. Ideální by tak bylo 20-40 min. učení prostřídat 5-10 min. přestávkou.

Ovšem ani během této pauzy se nevěnuj mobilu, Facebooku či jiným činnostem, které by mohly výrazně odvést tvoji pozornost. Raději se někde projdi, protáhni se apod.

Vyber si dobu, která ti nejvíce vyhovuje

Další faktor, který může tvoji snahu o nabytí vědomostí ovlivnit, je denní doba. Obecně se doporučuje čas kolem poledne. Ovšem ber tuto radu s rezervou, každému totiž vyhovuje něco jiného, a třeba právě u tebe to může být klidně i podvečer nebo noc.

Dodržuj plán

Je také dobré si stanovit plán. Zjistit, kolik se toho ještě potřebuješ nabiflovat a rozpočítat si to do dnů, které ti do testu či písemky zbývají, a podle toho se pak řídit. A jestli budeš mít ještě nějakou rezervu, můžeš si ji nechat na opakování. Alespoň budeš klidnější.

Využij pomůcek

Při studiu se pak také neboj využívat různých pomůcek či metod. Například i obyčejné zvýraznění barevnými fixy ti může dopomoci k snazšímu zapamatování látky a rychlejší orientaci v textu. Různé pasáže či definice si proto vybarvi či podtrhni různými barvami.

Dále můžeš vyzkoušet používat různé kartičky – především při učení slovíček v cizích jazycích.

Nebo jestli ti tyto základní pomůcky nepomůžou, zkus si nakreslit tzv. myšlenkovou mapu. Její podstatou je, že se zde graficky znázorní tvé myšlenky a hlavní klíčová slova. To by ti pak mělo napomoci si vybavit konkrétní údaje. A že nevíš, jak na ni? Ničeho se neboj, je to jednoduché.

Doprostřed mapy si zakreslíš klíčový bod, kterého se bude schéma týkat. Dále kolem něj vyznačíš hlavní témata, jež s daným objektem souvisí, a pokračuješ ke vzdálenějším myšlenkám a motivům.

Pro lepší představu si pak o této metodě můžeš přečíst náš předchozí článek, kde najdeš i jednoduchou ukázku.

Z vlastní zkušenosti ti můžeme říct, že něco na ní přeci jen bude.

Porozumění textu, nikoliv jen šprtání

Co je pak ale nejdůležitější, je porozumění textu. Ono je sice pěkné, že se všechno naučíš zpaměti, ale jakmile ti pak jedno slovo či jedna věta vypadne, budeš v koncích. Nehledě na to, že se ti to i takto bude hůře pamatovat. Je proto zapotřebí, abys čtený text pochopil/a a rozuměl/a mu. Klidně se proto nestyď někoho zeptat, na to, čemu nerozumíš. Znáš přeci přísloví „Žádný učený z nebe nespadl“.

Následně je pak rovněž dobré, když si naučený text převyprávíš a také zapíšeš vlastními slovy. Většinou to totiž člověku dá mnohem více než se učit různé křivolaké věty z učebnic.

Vždy ale pamatuj na jednu zásadní věc: NENECHÁVEJ VŠE ÚPLNĚ NADORAZ! Někomu to možná takto rychleji leze do hlavy, protože ví, že už nemá na výběr a vše se musí urychleně naučit, takže ani nemá takové nutkání od učení odbíhat, ale ve většině případů to má za následek jen daleko větší nervy a stres.

Hodně štěstí.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
5.10.2023 - Den otevřených dveří
5.10.2023 - 70. výročí zahájení výuky ve zdravotnické škole
6.10.2023 - Den otevřených dveří
7.10.2023 - Den otevřených dveří
9.10.2023 - Přehlídka škol Kolín 2023
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.