Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Kvůli covidu více ředitelského volna nebo výuka online

Kvůli covidu více ředitelského volna nebo výuka onlineEpidemie omikronu v České republice sílí a počty nakažených neustále rostou. To má samozřejmě dopad i na mnohé školy, kde nechybí jen žáci a studenti, ale rovněž i pedagogové. Jak se s takovou situací vyrovnat?

3. 2. 2022

Přesto, že je současný typ koronaviru pravděpodobně méně nebezpečný než ty předchozí, jednu nevýhodu má. Šíří se daleko rychleji a počty nakažených tak strmě rostou. A když k tomu přičteme to, že dle současných pravidel musí do pětidenní karantény i očkovaní, velmi často dochází k tomu, že ve školách nejsou až takovým problémem chybějící žáci a studenti, jako učitelé. 

Suplovat se nedá vždy

První variantou, kterou lze v takovém případě využít, je suplování hodin jinými učiteli. To však nelze využít pokaždé a pro všechny. 

V druhé řadě může ředitel školy vyhlásit ředitelské volno. Jenže na celý školní rok je jich k dispozici pouze 5, tudíž ani toto není pro současnou situaci zrovna nejschůdnější cesta.

Navýšení počtu dnů ředitelského volna i distanční výuka

A právě z těchto důvodů přišel ministr školství s návrhem zákona, který počítá s navýšením počtu dnů ředitelského volna (některé školy volno využily na základě doporučení již před Vánoci, a nyní jim už skoro žádné nezbývá, tudíž toto velmi ocení), či umožní ředitelům škol individuálně přejít na distanční výuku

To, že totiž situace ve školách obecně nebude v té či oné chvíli kritická, ještě neznamená, že se to nemůže týkat třeba jen tvé školy. 

V případě, že pak tento týden obě tyto možnosti schválí Senát, bude to pro mnoho škol spásou. A východiskem z beznadějné situace.

Koho se tato možnost týká?

Možnost vyhlásit pandemické ředitelské volno v délce až 10 dní nebo přejít na online výuku by tak měly mít základní, střední, vyšší odborné, jazykové i základní umělecké školy

Na online výuku by však měla škola přistoupit po dohodě s vyučujícími v případě, že nepůjde na dané škole učit prezenčně. Účast na této výuce by byla pro žáky a studenty povinná (s výjimkou základních uměleckých škol a jazykových škol).

Pokud by pak nešlo dostát ani tomuto způsobu výuky, bylo by vyhlášeno již zmíněné ředitelské volno (prozatím je jedinou možností školy požádat MŠMT o změnu organizace školního roku). 

I pro část školy

Vhledem k tomu, že na každé části školy ale může být situace v danou chvíli jiná, dalo by se využít mimořádné volno a výuka online i pro jednotlivé části školy. Jejich rozsah by se tak stanovoval pro každou konkrétní z nich zvlášť.

Nárok na OČR

V případě, že tato situace nastane, a i Senát tento zákon schválí, nabízí se otázka, co z toho bude plynout pro rodiče. Přeci jen i oni mají omezený počet dnů dovolené. A právě proto by dle ministra měli rodiče dětí mladších 10 let získat klasicky nárok na ošetřovné.

Jak sám/sama vidíš, je očividné, že tato situace tak není lehká jen pro tebe, jako pro žáka/studenta, ale je komplikovaná i pro tvé rodiče, učitele či ředitele/ředitelku školy. A i když ti možná některá jejich rozhodnutí přijdou scestná, věz, že i oni bojují ze všech sil, a doufají, že se život i výuka vrátí co nejdříve do normálu. Měj tedy i ty dostatek trpělivosti. smiley

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách