Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Lesní školky ano či ne? Co si pohlídat?

Lesní školky ano či ne? Co si pohlídat?Je nezpochybnitelné, že pobyt v přírodě je pro děti velmi důležitý a přínosný. Také proto vznikly tzv. lesní školky. Pokud se rozhodnete své ratolesti svěřit do tohoto typu zařízení, jak to v něm budou mít kupříkladu se stravováním?

9. 8. 2018

Říká se, že vše má své kladné i záporné stránky. To platí i při výběru školky. Přesto, že je pobyt na čerstvém vzduchu zdraví prospěšný, neměl by to být jediný rozhodující ukazatel při rozhodování. Je nutné dbát i na další faktory, jakými jsou například bezpečnost, možnost „ubytování“ v případě nepříznivého počasí nebo stravování.

Bezpečnost a vyučovací prostory

Co se týká bezpečnosti dětí, na tu musejí dbát ve všech typech zařízeních stejně. Pro všechny by měla být vždy na prvním místě. I tak je ovšem vhodné se řádně vyptat, jak konkrétně je zajištěna.

V případě vyučovacích a hracích prostor je to však jiné. Běžné školky mají jako zázemí klasické budovy a jen za příznivého počasí chodí na určitý čas ven. Pokud tedy prší, sněží či zda jsou naopak neúnosná vedra jako nyní, zůstanou děti zkrátka uvnitř budovy a je vše v pořádku. Ty nemusejí nic dalšího řešit.

U lesních školek je tomu ale přesně naopak. Většinu času děti tráví venku v přírodě a jen při nepříznivém počasí potřebují mít střechu nad hlavou. Zázemí jim v tomto případě tvoří buď dřevěné chatky, maringotky nebo třeba jurty.

Stravování

Hlavním kamenem úrazu u lesních školek bývá stravování. Zákon totiž od všech mateřských škol vyžaduje, aby dítkám zajistily nejméně tři jídla denně. Jestliže tedy chce být školka zapsána do rejstříku, musí si nechat jídlo dovážet (to ale může být leckde problém, neboť v okolí nemusí existovat vhodní dodavatelé).

V tomto případě je tedy důležité si zkontrolovat, zda to toto konkrétní zařízení splňuje či nikoliv. Případně, zda je zapsané v rejstříku (jinak by zde dítě nemohlo absolvovat povinný poslední rok školky).

V současné době však probíhají jednání o tom, aby bylo těmto školkám povoleno dávat dětem jídlo z domova. Další zařízení by se tak mohla zápisu do rejstříku dočkat.

Podle MŠMT mohou zatím rodiče dětem jídla připravovat jen za předpokladu dodržení hygienických předpisů. Daná školka ale musí prokázat ČŠI, že je schopna stravování v případě požadavku těchto rodičů kdykoliv v průběhu roku zajistit.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
13.8.2020 - Den otevřených dveří
16.8.2020 - 2. kolo přijímacího řízení
20.8.2020 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
24.8.2020 - Přijímací řízení
25.8.2020 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.