Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Máš strach z blížícího se vysvědčení? Připrav na něj rodiče dopředu

Máš strach z blížícího se vysvědčení? Připrav na něj rodiče dopředuČas letí jako splašený a první pololetí tohoto školního roku je téměř za tebou. Zároveň se blíží i tolik rodiči očekávané vysvědčení. Co když ale to tvoje nebude tentokrát úplně perfektní?

25. 1. 2019

Přesto, že se to zdá neuvěřitelné, od Vánoc už uplynul více než měsíc. A to pro tebe znamená jen jedno – přichází čas, kdyby budeš sbírat plody svého školního snažení.

Pokud se ti v tomto pololetí celkem dařilo a ty tak nečekáš žádná nepříjemná překvapení, je vše v pořádku. Horší to ovšem bude, jestliže jsi až doposud byl/a premiantem/premiantkou třídy a teď sotva prolézáš. To z tebe rodiče zajisté nebudou mít žádnou radost.

Přístup

V tomto případě pak ale bude záležet také na důvodu, proč jsi se tolik zhoršil/a. U závažných důvodů zřejmě rodiče přimhouří oči a nebudou tě příliš tvrdě trestat. Pokud ovšem viděli, že jsi se celý půlrok jen poflakoval/a, vůbec ses neučil/a a měl/a jsi vše na háku, bude to pravděpodobně jiná písnička.

Tvojí jedinou šancí je, že se budeš do poslední chvíle rvát za lepší známku a bojovat o její nápravu. I to totiž rodiče ocení, i když ti to možná tak nepřijde.

Nepovedlo se?

Jestliže už je však pozdě a ty už nemáš žádnou možnost výsledek zvrátit (nebo se ti oprava nevyvedla), nezbývá nic jiného, než abys na to rodiče připravil/a včas. Stejně tě to nemine a čím dříve jim oznámíš, že se ti některý z předmětů opravit nepovedl, tím kratší dobu se budeš stresovat.

V každém případě se ale snaž rodičům tuto informaci sdělit v klidu a pokud možno, když budou mít alespoň relativně dobrou náladu. Sám/sama od sebe klidně navrhni, že si zkusíš například zařídit nějaké soukromé doučování nebo že tě budou moci před písemkami sami přezkušovat. Ukaž jim, že i tebe to mrzí, a že máš snahu to v dalším pololetí napravit.

Žádné extrémy

Mnozí studenti pak také často ze strachu z rodičů volí i různá krajní řešení. Například útěk z domova.

Tuto variantu ti rozhodně nedoporučujeme. Nic se totiž nevyřeší. Problém s tvými špatnými známkami nezmizí a naopak svým jednáním rodiče ještě více naštveš. Nehledě na to, jak moc se o tebe budou bát.

Pokud tedy už teď víš, že je některé známky opravdu nepotěší, zkus se raději přiznat dopředu. Nebo jim alespoň něco naznač. Ale nenechávej to všechno jako překvapení na poslední chvíli. Vyhneš se tak tomu největšímu výbuchu a třeba i velmi přísnému domácímu vězení. Přeci jen, přiznání je polehčující okolnost.

Tak tedy – držíme pěsti, ať to všechno dobře dopadne.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
25.7.2019 - Den otevřených dveří
31.7.2019 - Přijímací řízení
8.8.2019 - Den otevřených dveří
13.8.2019 - Přijímací řízení
15.8.2019 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.