Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Matematika postrachem všech maturantů. Zkoušku z dospělosti z ní nesložilo 22 procent studentů

Matematika postrachem všech maturantů. Zkoušku z dospělosti z ní nesložilo 22 procent studentůPřestože matematika ještě není povinným předmětem u maturitní zkoušky, řada studentů si ji vybrala. Pro pětinu z nich to však nebylo šťastné rozhodnutí.

31. 5. 2018

Cizí jazyk versus matematika. Pro někoho jasná volba, pro jiného střelba na slepo a zvolení toho menšího zla. Jak to ale bude vypadat, až bude matematika u maturit povinná?

Pokud se nic nezmění, tak pravděpodobně špatně. Například odborná učiliště či střední odborné školy, které nemají ve své výuce zahrnuto tolik hodin matematiky jako na gymnáziích, totiž nemají šanci na výrazný úspěch. Jejich prioritou jsou odborné předměty a omezit jejich rozsah na úkor matematiky je pro ně nepřijatelné. Jejich zaměření by tak ztratilo smysl.

Letošní neúspěch

V letošním roce si studenti stále ještě mohli vybrat, z čeho chtějí maturovat. I přesto je ale vidět, že v matematice dopadli nejlépe studenti z gymnázií – pohořela sotva 2 % z nich. Na technických oborech to bylo asi 20 % a na učilištích dokonce 60 %.

Méně částí, méně námahy

Nejhorší na tom však je, že u této části zkoušky dospělosti nyní neuspěli ti, kteří si matematiku zvolili sami. Někteří z nich možná proto, že nemají zkrátka na jazyk talent, jiné matematika víc baví. Další proto, že si mysleli, že bude lehčí. U matematiky totiž stačí zdolat pouze jeden test, zato u cizího jazyka je součástí navíc slohová práce a ústní část.

Ty se tím však na rozdíl od letošních maturantů nenech mýlit. Pokud se blíží tvůj poslední ročník a co nevidět si budeš muset předměty vybrat, důkladně své rozhodnutí promysli. Někdy ta kratší cesta nemusí být také ta lehčí. Kromě toho, ty máš ještě šanci si vybrat, tak ji využij. Tví následovníci ji bohužel už mít nebudou.

Už se to blíží

Za tři roky se totiž pro studenty gymnázií a lyceí stane tento strašák povinnou součástí zkoušky dospělosti a o rok později i na ostatních středních školách (kromě těch, které budou z této povinnosti vyjmuty). Studentům tak nezbyde nic jiného, než se s touto skutečností smířit a s danou situací se pokusit co nejlépe bojovat.

Jestliže jsi v matematice méně nadaný/á a máš dojem, že v rámci běžné výuky učivo nestíháš, bude nasnadě, aby sis zavčas sehnal/a doučování. Ať už v rámci školy a od svých kantorů, na které jsi zvyklý/á, nebo od někoho jiného. Jakmile totiž něco nepochopíš, poveze se to s tebou až do konce a jen těžko se látku narychlo doučíš.

Nezapomeň, že matematika není pouze o biflování se, ale především o logice. Učivo na sebe navazuje a často se tak bez předchozích znalostí dále nehneš. Podle toho jetaké nutné k předmětu přistupovat. Pokud se tedy nevykašleš na některou část s tím, že se to nějak poddá nebo si to třeba nevytáhneš, nemusíš se bát. Určitě to zvládneš.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
24.5.2019 - Datum pro odevzdání přihlášek do 1. kola
24.5.2019 - Přijímací řízení
25.5.2019 - Den otevřených dveří
25.5.2019 - Den otevřených dveří
28.5.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.