Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Maturita 2019 – kdy tě co čeká?

Maturita 2019 – kdy tě co čeká?Možná ti nepřijde, že je to možné, ale je to tak. Maturita je tady. Spolu s ní pak i několik důležitých termínů, na které je zapotřebí myslet. A protože víme, že se ti to zejména teď může snadno vykouřit z hlavy, raději ti je připomínáme.

27. 3. 2019

V souvislosti s naším minulým článkem, ve kterém jsi se měl/a zaměřit na podání přihlášek ke studiu na vysoké škole, ti nyní podáváme i přehled toho, co tě čeká v nejbližších týdnech. Není toho málo, ala na druhou stranu se už můžeš uklidňovat tím, že zhruba za dva měsíce budeš mít vše za sebou. Takže co vše tě čeká?

Seznam četby

Tím, co teď absolutně nejvíce hoří, je předání tvého seznamu literatury řediteli školy. Ten totiž musíš odevzdat nejpozději do 1. dubna 2019.

Pokud jsi tak tedy už neučinil/a, rychle to naprav, ať nemáš zbytečné problémy.

Písemné práce společné části maturitní zkoušky

Prvním samotným počinem, který tě pak čeká, jsou písemné práce společné části zkoušky dospělosti, a to 10. dubna z českého jazyka (doba trvání je 110 minut a na výběr je 6 zadání – jeho volbu však můžeš v průběhu zkoušky nově změnit) a 11. dubna z AJ, NJ, FJ, RJ či ŠJ (doba trvání je 60 minut).

Jak je vidět, není na to tedy zas až tolik času – proto zbytečně neotálej, pořádně si přečti zadání (je důležité jej dodržet) a s chutí do toho. A i když tě budou napadat třeba samé nesmysly, napiš je. Vždy je lepší zkusit vytvořit alespoň něco než nechat list nepopsaný.

Praktické a písemné zkoušky profilové části MZ

Kromě této písemné části tě pak samozřejmě ještě čekají písemné či praktické zkoušky z profilové části maturitní zkoušky. Jejich předměty si stanoví sama škola a mohou být maximálně 3.

Pokud ale z jakéhokoliv důvodu toužíš po tom, udělat si maturitu ještě z dalšího předmětu, můžeš si k tomu sám/sama přidat nanejvýš 2 předměty z nabídky školy. Nikdo ti bránit nebude.

Termíny konání mohou být v rozmezí od 1. dubna do 10. června a stanoví je ředitel/ka školy.

Didaktické testy

Další překážkou, kterou budeš muset při své zkoušce dospělosti zdolat, jsou didaktické testy ze společné části maturitní zkoušky – tedy z ČJL a matematiky či cizího jazyka. Ty tě čekají na začátku května – přesněji 2. a 3. května 2019.

V rámci ČJL na něj budeš mít 75 minut, u matematiky 120 minut a u cizího jazyka celkem 100 minut (zde budeš mít 40 minut na poslechovou část a 60 minut na test ověřující čtení a jazykové dovednosti). I zde samozřejmě platí, že i když nějakou otázku ani netušíš, je lepší si alespoň něco tipnout.

Výsledky

Nevýhodou těchto zkoušek je, že se výsledky jednotlivých částí nedozvíš ihned, ale musíš na ně nějakou dobu čekat. Letos se například dozvíš výsledky didaktických testů 15. května, a výsledky písemných prací v období mezi 15. a 29. květnem (nejpozději poslední pracovní den před konáním tvých ústních zkoušek).

Ať to ale dopadne jakkoliv, v době, kdy budeš na výsledky netrpělivě čekat, se jimi příliš netrap. Stejně už s tím nic neuděláš a jen se rozhodíš. Ještě se totiž musíš soustředit na poslední část zkoušek – tedy na tu ústní.

Ústní část

Završením maturitní zkoušky je právě ústní část. Ta bude probíhat v období mezi 16. květnem a 10. červnem a jejich přesný termín bude určovat ředitel/ka školy. Nezapomeň si ho tedy zavčas zjistit.

Žádost o přezkum

V případě, že se ti u maturity nezadaří a ty budeš mít pocit, že je to neprávem, můžeš si podat tzv. žádost o přezkum. U zkoušek společné části MZ konaných formou didaktického testu nebo písemné práce nejpozději do 4. června 2019 a u ústních zkoušek do 1. července 2019.

Je možné, že se žádostí neuspěješ, ale raději to zkus. Chyba se stát může a kdyby se zjistila zavčas, může ti zachránit i tvé další studium.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
25.2.2021 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
25.2.2021 - Den otevřených dveří
25.2.2021 - Den otevřených dveří
25.2.2021 - Den otevřených dveří
26.2.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.