Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Minimální hranice pro přijetí na SŠ nebude. Tripartita ji odmítla

Minimální hranice pro přijetí na SŠ nebude. Tripartita ji odmítlaJedním z aktuálních témat současnosti je možnost zavedení minimálního počtu bodů pro přijetí na střední školu – tzv. cut-offscore. Co by to však znamenalo? A vyřešilo by to stávající situaci ve školství?

29. 1. 2019

O tom, že je zapotřebí ve školství mnoho věcí změnit, a to i co se středoškolského vzdělávání týče, se mluví již hodně dlouho. Nyní se však objevila i myšlenka stanovit pro tebe, jako pro uchazeče o studium na SŠ, minimální počet bodů, které budeš muset u přijímacích zkoušek získat, aby ses mohl/a na jakoukoliv střední školu dostat.  

Co by to znamenalo?

Pokud bys potřebný počet bodů nezískal/a, na žádnou SŠ bys jít nemohl/a. Ani kdyby tvoje vysněná škola měla nedostatek studentů. Tím pádem by pak tvojí jedinou možností bylo jít studovat některý z učňovských oborů a svoje štěstí u příjímacích zkoušek na SŠ zkusit zase za rok.

Realita

Naštěstí se však ukázalo, že by to nebyl zrovna nejlepší krok. Nejen, že by tě tzv. minimální hranice bodů u testů spíše stresovala, než motivovala, ale ani školy by na tom mnoho nezískaly. Tedy především ty, které bojují s malým zájmem studentů již nyní. Někteří z těch, kteří se k nim totiž přesto hlásí, by mohli být „pod limitem“ byť jen o jediný bod a školy by je přijmout nemohly. To by pak na ně mohlo mít fatální dopad.

Výsledky jednání

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů tak nepovažují tento návrh za šťastný, a proto jej na svém jednání neschválili. Domnívají se, že cesta k lepšímu středoškolskému vzdělání nevede tímto směrem, ale spíše přes regulaci nabídky vzdělávání.

Shodují se, že by bylo dobré podporovat zejména technické vzdělání, a to na všech úrovních škol – od učňovských typů až po maturitní obory a stavební školy.

O tom, jak to ale ve skutečnosti dopadne, a jaké kroky bude nutno podstoupit, se zajisté bude ještě hodně dlouho debatovat. A je zcela dobře možné, že ty mezitím stihneš SŠ i zdárně dokončit.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
13.8.2020 - Den otevřených dveří
16.8.2020 - 2. kolo přijímacího řízení
20.8.2020 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
24.8.2020 - Přijímací řízení
25.8.2020 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.