Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Mladí učitelé mají v Česku nevyrovnanou úroveň. Jaké je jejich největší mínus a proč stále chybí?

Mladí učitelé mají v Česku nevyrovnanou úroveň. Jaké je jejich největší mínus a proč stále chybí?Nedostatek učitelů v českém školství je již tradiční záležitostí. Školy jsou proto rády za každého nového mladého učitele, který projeví zájem u nich pracovat. Mnohdy pak ani neřeší úroveň jeho znalostí a dovedností.

30. 10. 2018

Mladí lidé se zkrátka příliš nehrnou do povolání učitele. Příčinou přitom nemusí být jen peníze (i když ty to budou pravděpodobně nejčastěji), ale i vysoká zodpovědnost za děti a zároveň čím dál menší pravomoc jim jakýmkoliv způsobem domluvit či je potrestat za nevhodné chování.

Vina dítěte? Nikoliv – učitele!

Mnohdy se stává (bohužel), že žák či student něco provede, vyrušuje, chová se hrubě a učitel jej tak musí potrestat či si pozvat rodiče na kobereček. Jenže se může stát, že narazí. Až příliš často totiž rodiče nedomluví svým dětem, ale raději napadnou učitele za jeho chování. A tato situace, kdy potenciální kantor vidí, jak dnešním dětem vše prochází, tak může mnoho zájemců demotivovat. Výsledkem je pak současná situace, kdy školství má výrazný podstav učitelů.

Berou každého

Školy proto bývají rády za každého nového učitele, který se k nim přihlásí a příliš nezkoumají úroveň jeho znalostí a dovedností. Ta přitom může býti výrazně odlišná od obvyklého standardu. Zejména v některých oblastech totiž někteří dnešní mladí kantoři výrazně pokulhávají. Tím pádem pak samozřejmě nemohou podat ani standardní výkon při výuce svých žáků a snižují tak i jejich úroveň. Potažmo úroveň školy.

Studie základních dovedností

Nedávná studie základních dovedností například ukázala, že nejhůře jsou na tom mladí učitelé se čtenářskou gramotností. Někteří z nich jsou na tom dokonce i hůře, než je průměr celé mladší dospělé populace. Ti, kteří předávají své znalosti dál, by se měli umět především dobře a srozumitelně vyjadřovat a také správně chápat texty.

Kantor, který bude mít zrovna v této oblasti nedostatky, nebude umět studentovi řádně látku vysvětlit a tím vlastně potopí nejen sebe, nýbrž i studenta.

Mnohem více učitelek, než učitelů

Studie dále ukázala, jak málo mužů na českých školách učí. Ženy-učitelky je přímo rozdrtily, neboť jich je 75,6 %. Což je i nad průměrem zkoumaných zemí (70,6 %).

To může být dáno nejen lepším vztahem žen k dětem a jejich větší trpělivostí, ale především již zmíněnými penězi. Mužům jako živitelům rodin tyto příjmy totiž často nestačí.

Ať je to však jakkoliv, skladba učitelů a učitelek na školách se mění, a tím i úroveň škol a jejich prestiž. Při výběru školy je tak vhodné si zjistit dostatečné informace například od bývalých absolventů, jak byli s výukou na dané škole spokojeni. Je totiž samozřejmé, že sami ředitelé či kantoři budou svoji školu hájit a líčit jen v těch nejlepších barvách. Ve skutečnosti tomu ale tak bohužel nemusí vždy být.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
27.8.2019 - Den otevřených dveří
28.8.2019 - Přijímací řízení III. kolo
29.8.2019 - Přijímací řízení
2.9.2019 - Zahájení školního roku 2019/2020
2.9.2019 - Zahájení školního roku
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.