Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Moderní fobie často komplikují lidem život. Jaké to jsou a netrpíš některou z nich i ty?

Moderní fobie často komplikují lidem život. Jaké to jsou a netrpíš některou z nich i ty?Je ti asi jasné, že jde pokrok v mnoha věcech kupředu. Nevyvíjejí se však pouze věci, vynálezy a nástroje, které mají lidem ulehčit život a usnadnit jim práci. Rozšiřují se také různé nemoci a fobie. Netrpíš i ty některou z nich?

26. 9. 2018

Pro většinu z nás jsou naše každodenní potřeby, pomůcky a současné technologie a elektronika naprostou samozřejmostí. Neumíme už bez nich žít. Co se pak ale stane, jestliže se objeví situace, kdy tyto věci nebudeme mít u sebe? Jak zareagujeme? Vydržíme to v pohodě nebo budeme mít absťák či dokonce fobii z toho, že o to přijdeme?

Bez mobilu ani ránu

Tou nehorší ze všech moderních fobií pro tebe zřejmě bude fobie ze ztráty mobilního signálu/z nepřítomnosti mobilu.

Ačkoliv se nám to třeba příliš nelíbí, právě mobil totiž nejvíce ovlivňuje náš život. V dnešní době nám nahrazuje budík, hodinky, kalkulačku a mnohé další. Nehledě na to, že představuje spojení se světem. Přes něj si voláš, chatuješ či píšeš zprávy se svými spolužáky, kamarády i rodinou. Představa, že tomu tak najednou nebude, některé z vás může děsit až přespříliš. Najednou se u tebe začnou projevovat příznaky klasické fobie –strach doprovázený suchem v ústech, bušení srdce, bolest na hrudi, zvracení či neschopnost mluvit. A to už je hodně špatně. Tvůj život se tak zaměří jen na to, abys měl/a telefon pořád u sebe nebo abys měl/a signál. Okolní život tě začne míjet.

Zkus se nad tím tedy včas zamyslet, zda nejsi na svém přístroji až příliš závislý/á a případně si od něj dej na chvíli pauzu. Uvidíš, co to s tebou udělá. Mobilní telefon je sice hodně užitečný (nikdy nevíš, kdy se ti něco stane a budeš si potřebovat zavolat pomoc), ale nesmí tě úplně pohltit.

Televize nebo počítač

Dalšími věcmi, bez kterých si už zřejmě nedokážeš svůj život pořádně představit, jsou televize a počítač. Spolu s mobilem u nich trávíš velkou část svého volného času a pomyšlení na to, že se ti s nimi cokoliv stane, pro tebe také mnohdy bývá děsivé. Přitom existuje mnoho jiných aktivit, kterými se ve svém volnu můžeš zabývat. Třeba sport. Nejen, že si odpočineš od veškeré techniky a naučíš se bez ní alespoň chvíli normálně žít, ale zároveň uděláš něco pro své zdraví.

Ošklivý vzhled

Možná se ti to bude zdát zvláštní, ale někteří jedinci mohou trpět i fobií z ošklivého vzhledu (tzv. dysmorfofobií). A jak se tito lidé poznají? Předně se neustále kontrolují v zrcadle, výrazně se líčí a velmi často vyhledávají odbornou pomoc dermatologů a estetických chirurgů. Nehledě na to, že obvykle své další potíže svádějí právě na fyzické nedostatky.

Jestliže se tedy v některých bodech poznáváš, objektivně popřemýšlej, zda jsi ještě v normě či zda to tak trošku už nepřeháníš. Pokud ano, zkus své jednání krotit, ať si zbytečně nekomplikuješ život a neničíš své sebevědomí.

Stárnutí

V návaznosti na předchozí odstavec ještě zmíníme fobii ze stárnutí.

Jisté je, že nikdo nechce stárnout či vypadat staře příliš brzy. Ovšem tento proces je nevyzpytatelný a u každého jedince probíhá jinak. Někdo má sklony vypadat mladě i třeba v 70 letech, jiný zase třeba na 70 vypadá už ve 40 letech. Je to zkrátka nespravedlivé. Nutné je si ale uvědomit, že agerexie neboli posedlost vypadat mladě, je vnitřní subjektivní pocit, ne objektivní. V případě, že by ses na sebe totiž zadíval/a s nadhledem, uvidíš častokrát jen malé a jemné vrásky, nikoli vsugerované vrásky obřích rozměrů.

Jak se z fobií vyléčit?

Toto byl jen malý výčet moderních fobií, existují mnohé další. Ať už bys však trpěl/a kteroukoliv z nich, nejdůležitější ze všeho je si svůj problém připustit a začít jej řešit. Ať si zbytečně neztěžuješ život. Ideálním řešením bývají různé psychoterapie, popřípadě antidepresiva (i na přírodní bázi). Rozhodně se tak těmto řešením nebraň a nestyď se. Uvidíš, že se ti výrazně uleví a hned bude svět veselejší.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
22.5.2019 - Den otevřených dveří
24.5.2019 - Datum pro odevzdání přihlášek do 1. kola
24.5.2019 - Přijímací řízení
25.5.2019 - Den otevřených dveří
25.5.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.