Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Na vysoké škole už jsem. Jak se na ní ale udržím?

Na vysoké škole už jsem. Jak se na ní ale udržím?Ulevilo se ti po úspěšných přijímacích zkouškách na VŠ? Spadl ti kámen ze srdce a řekl/a sis, že to nejhorší už máš za sebou? Opak je pravdou, to nejtěžší tě teprve čeká – udržet se na ní. A protože ti chceme pomoci, přinášíme ti pár rad.

4. 9. 2018

Možná si myslíš, že oproti střední škole bude studium na vysoké škole procházkou růžovým sadem. Když se ti nebude do školy chtít jít – nepůjdeš, nebudeš mít na každý den hromadu domácích úkolů a podobně. To ale není tak úplně pravda. Vše je na úkor něčeho. Místo domácích úkolů tě totiž čekají mnohem náročnější a rozsáhlejší seminární práce či různé projekty.

Nehledě na to, že v tomto případě vysloveně platí rčení „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Školy si totiž často naberou i studenty, kteří nemají příliš velkou šanci se u nich udržet, a ty během semestru či dvou vyhodí. Proto rozhodně nepodceňuj situaci a na každý test, zápočet i zkoušku se řádně připrav. Sice nebudeš muset každý den jako na ZŠ a SŠ, ovšem o to více toho budeš mít najednou.

Docházka

Co se týká docházky, může se stát, že chytneš pěkný rozvrh a do školy budeš muset jít třeba jen 2-3 dny v týdnu. Nebo ti na pondělí vyjdou samé přednášky, které budeš moci ošidit a nebudeš muset z domova odjíždět už v neděli. Případně budeš mít v jednotlivých předmětech stanovena povolená procenta absencí. Ovšem pečlivě zvaž, zda je nutné si povolené nepřítomnosti vybírat (zejména hned ze začátku). Nikdy nevíš, co se ti může přihodit, nebo kdy si budeš muset něco neodkladného zařídit.

Kromě toho, někteří pedagogové zohledňují tvoji docházku i při zkouškách a zápočtech a leckdy ti tak může v rozhodující chvíli zachránit krk.

Poznámky

Další výhodou osobní přítomnosti na hodinách pak je, že si výklad vyslechneš a něco z toho si třeba i rovnou zapamatuješ, ale zároveň si uděláš i své vlastní poznámky. A z těch se většinou učí nejlépe.

Samozřejmě, že pokud se z jakéhokoliv důvodu na přednášku či cvičení nedostavíš, budeš si muset vystačit se zapůjčenými a okopírovanými poznámkami. Z nich však nemusíš vše správně přečíst nebo se v nich dobře orientovat.

Doporučená literatura

Každý kantor také obvykle svým studentům doporučí nějakou literaturu, kterou si mají v rámci předmětu nastudovat. A že jí bývá hodně. Neříkáme, že je nutné nastudovat všechno (případně nic). Ideální je si od studentů z vyšších ročníků zjistit, který pedagog na čem lpí a co považuje za nezbytné. Tyto rady bývají často k nezaplacení a mohou ti ušetřit spoustu času i starostí.

V každém případě ti ale ještě jednou radíme, nic nepodceňuj, přípravu nenechávej na poslední chvíli a neřiď se jen heslem, že „zkouška je od slova zkusit“. Mohl/a bys na to doplatit. Totéž pak platí v případě seminárních či semestrálních prací. Nic neopisuj a nekopíruj – na vše se přijde a ty nejen, že budeš mít z ostudy kabát, ale ještě vyletíš ze školy. A to za to určitě nestojí, co myslíš?

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
27.4.2019 - Den otevřených dveří
30.4.2019 - Přijímací řízení
30.4.2019 - Přijímací řízení
3.5.2019 - Den otevřených dveří
4.5.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.