Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Nejen znalosti – i improvizace a měkké dovednosti jsou důležité

Nejen znalosti – i improvizace a měkké dovednosti jsou důležitéTeorie je jistě základním kamenem vzdělání a úspěchu. Není však jediným. Velmi důležité je totiž znalosti umět i prodat a zužitkovat, být flexibilní, kreativní a slušný. Zkrátka ovládat i soft skills neboli měkké dovednosti.

20. 11. 2018

Podobně jako většina tvých spolužáků asi sníš o tom, jaký budeš mít ve svém budoucím pracovním životě úspěch. Jak budeš mít skvělé a prestižní pracovní uplatnění, nadstandardní finanční ohodnocení a další výhody.

Bohužel ti však musíme říci, že nic není zadarmo a tebe tak čeká spousta práce a dřiny, abys svého cíle dosáhl/a.

Dobré kontakty nejsou všechno

Možná si říkáš, že mají tvoji rodiče či známí další známé, které mají na své okolí podstatný vliv a mohou ti tak sehnat dobré místo ihned. Ovšem i kdyby to byla pravda, nezapomeň, že je vždy lepší začít od píkyNavíc si místa, které získáš sám/a, budeš jistě daleko více vážit. Nehledě na to, že k němu budeš mít i jiný vztah a jinak k němu přistupovat. Přeci jen sis ho kvůli něčemu vybral/a, něco tě na něm zaujalo, bylo ti blízké. Tím pádem ani práci nebudeš brát jen jako nutné zlo, ale třeba i alespoň zčásti jako něco, co tě baví a naplňuje.

Proto se raději spoléhej sám/a na sebe, nepodceňuj přípravu a sebevzdělání a zaměř se i na tzv. měkké dovednosti (soft skills). Také ty tě mohou odlišit od ostatních uchazečů o danou pozici a přinést ti body k dobru navíc.

Soft skills cestou k úspěchu

Jestliže si však myslíš, že opravdu nejdůležitější jsou znalosti a mávání s nimi všem na odiv, mýlíš se. U většiny pracovních míst totiž hrají výraznou roli i další faktory – dovednosti, které určují, jak dobře zapadneš do fungujícího pracovního týmu a jak kvalitně budeš svoji práci odvádět.

Podstatné je to, že každý post vyžaduje jiné dovednosti. Ale aby sis alespoň dovedl/a představit, které z nich to mohou být a na co se máš zaměřit, pár ti jich napovíme. Jedná se například o kreativitu, flexibilitu, efektivní komunikativnost, orientaci na detail, asertivitu či týmovou spolupráci.

V případě, že máš v některé této oblasti mezery, vyhledej si nějaký kurz a zapracuj na tom.

Okno u pohovoru? I to se může stát

Konečně nastal den D a tebe čeká pohovor na vysněné místo. Pro přípravu jsi udělal/a maximum, vyhledal/a sis všechny informace o dané firmě (úřadu) i nabízeném pracovním místě, sepsal/a sis základní otázky na pohovorech a pečlivě si připravil/a odpovědi. I nějaký ten soft skills kurz jsi absolvoval/a. Jenže ouha, nervy jsou prevít a tebe u pohovoru přepadne okno. Co teď? Hlavně nepanikař, snaž se na sobě nedat nic znát a improvizuj.

Improvizace jako spása

Nic není ještě ztraceno. Sice ze sebe nevysypeš poctivě připravené odpovědi, ale pořád je lepší říct alespoň něco než mlčet. To platí i v případě, kdy tě některou ze svých otázek komise překvapí. Jestliže ve správnou chvíli adekvátně a pohotově zareaguješ na vzniklou situaci, může se celkem snadno stát, že dosáhneš svého cíle. I přes své případné počáteční okno.

Základem této strategie ovšem je nebát se. Pokud máš pochybnosti, zda jsi v této oblasti dostatečně zdatný/zdatná, můžeš si najít školu improvizace, která ti s tímto poradí. Kromě toho se v ní pak také můžeš naučit, jak mít kontrolu nad dialogem. I to ti může být v tvém budoucím pracovním uplatnění velmi užitečné a prospěšné.

Způsob komunikace

Předně však nezapomínej, že chceš-li dosáhnout úspěchu (v jakékoliv oblasti), nestačí se jen blýsknout svými znalostmi, vědomostmi a hbitým jazykem, ale je také nutné jednat slušně. Nikoliv s despektem a arogancí, ale naopak s respektem a pokorou. Nikoho při rozhovoru nepomlouvat a neshazovat, nad nikým se nepovyšovat. Navíc nikdy nevíš, kdo je přesně osoba, se kterou jednáš a jaké má styky.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
25.5.2019 - Den otevřených dveří
25.5.2019 - Den otevřených dveří
28.5.2019 - Den otevřených dveří
28.5.2019 - Den otevřených dveří
30.5.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.