Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Nouzový stav v ČR. V čem všem se to ve školství například promítne?

Nouzový stav v ČR. V čem všem se to ve školství například promítne?Již několik dní platí v České republice nouzový stav kvůli šíření koronaviru. Vyhlášena byla i karanténa pro celou republiku a uzavřeny byly veškeré ZŠ, SŠ a VŠ. Co vše tím může býtohroženo?

25. 3. 2020

V první řadě je nutné zdůraznit, že nejdůležitější ze všeho je v těchto dnech dbát na bezpečnost a zdraví nejen své, ale i své rodiny, svých přátel i ostatních spoluobčanů.

DODRŽUJ PROTO, PROSÍM, VEŠKERÁ DOPORUČENÍ A NAŘÍZENÍ, KTERÁ JSOU STANOVENÁ.

Nastala totiž situace, kterou si ani nikdo z nás neuměl představit. Světem se šíří vir, který má již na svědomí několik tisíc lidských životů a nelze jej zatím nijak zastavit.

Proto byla také na celou naši republiku uvalena karanténa, která má za následek zákaz volného pohybu osob, zákaz sdružování se atd. Výjimkou proto není ani uzavření všech základních, středních a vysokých škol a nahrazení běžné výuky on-line vzděláváním. Povoleno je chodit pouze do zaměstnání, na nutné nákupy či k lékaři – a vždy se zahalenými ústy a nosem pomocí roušky, šátku či šály.

Co to znamená pro školství?

Už teď je zřejmé, že situace se jen tak nezlepší, a v rámci ochrany dětí – žáků a studentů – tak musí být zavedena určitá opatření.

Základní škola a střední škola

Zatímco žáci ZŠ, SŠ a VŠ zůstávají do odvolání doma, problémem bylo, jak vyřešit budoucí prvňáčky. Během dubna totiž mají probíhat zápisy dětí do prvních tříd. Ty by ale nakonec měly zůstat v termínech vyhlášených řediteli škol. Konat se ovšem budou bez přítomnosti dětí. A nejlépe i bez přítomnosti samotných zákonných zástupců dětí, kteří by tak měli využít možnost poslat přihlášku poštou, e-mailem s elektronickým podpisem či prostřednictvím datové schránky. Podat ji v některých případech mohou i osobně, ale tehdy musí škola zorganizovat jejich příjem tak, aby ve škole nedošlo k vyšší koncentraci osob najednou.

Kromě zápisů budoucích prvňáčků by se pak také měly v dubnu konat jednotné přijímací zkoušky na střední školy a první části maturitních zkoušek. U nich však stále není rozhodnuto, zda budou termíny posunuty či nikoliv. Zde záleží na aktuálním vývoji a MŠMT stále pracuje na variantách dalšího postupu. Pokud tě tak jedno z toho čeká, rozhodně s přípravou neotálej, ať to nakonec dopadne jakkoli. Díky tomu, že nyní nemusíš do školy docházet, tak alespoň můžeš dohnat svoje (ne)znalosti a pokusit se tak doučit co se dá.

Vysoká škola

Co se týká přihlášek ke studiu na VŠ a konání přijímacích zkoušek, zde bude záležet na konkrétních univerzitách a fakultách, jak se s těmito událostmi vypořádají a zda termíny posunou, příp. o kolik, či nikoliv (na některých fakultách a oborech VŠ jsou termíny pro podání přihlášek i v létě běžně).

Jak sám/sama vidíš, panuje ve všech ohledech nejistota. Jediné, co už je teď ale jisté je, že se zhruba o měsíc (alespoň prozatím) posunou termíny Národních srovnávacích zkoušek (tzv. Scio testů), které mnohdy přijímací zkoušky na VŠ nahrazují či je případně alespoň doplňují. Původní termíny měly být 4. dubna, 1. května a 23. května. Nově by se měly konat 1. května, 23. května a 13. června.

Otázkou však zůstává, jak tou dobou bude situace v naší republice vypadat a také jaké termíny budou fakulty VŠ uznávat k přijímacím zkouškám jako poslední, vzhledem k jejich termínům zkoušek. Proto si i toto nezapomeň na internetu ohlídat. Případně se neváhej na vybranou fakultu zavčas obrátit.

Samozřejmě víme, že ani pro tebe tato situace není lehká, zejména jsi-li v 9. ročníku ZŠ nebo ve 4. ročníku SŠ, ale všichni musíme věřit, že se situace co nejdříve zklidní a budeme tak brzy alespoň přibližně tušit, co se bude dále dít.

Každopádně ti přejeme pevné nervy, a hlavně hodně zdraví a síly pro překonání této těžké doby.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
8.6.2023 - Den otevřených dveří
8.6.2023 - Přijímací řízení
24.6.2023 - Den otevřených dveří
24.6.2023 - Den otevřených dveří
7.9.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.