Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Nová pomůcka pro studenty pedagogiky – virtuální třída

Nová pomůcka pro studenty pedagogiky – virtuální třídaNa jedné z českých univerzit vznikla nová pomůcka pro studenty pedagogiky. Virtuální třída. Jejím cílem je posílit praktickou část výuky a připravit tak budoucí učitele na různé situace, které je v budoucnu čekají.

28. 5. 2019

Jak sám/sama dobře víš, pokrok nezastavíš. Proto i v oblasti vzdělávání dochází k novým vymoženostem, které mohou jak studentům, tak i kantorům zpestřit a vylepšit systém vzdělávání. A jednou takovou moderní a novou pomůckou je i tzv. virtuální třída.

V čem bude její přínos?

Starším pedagogům to třeba přijde zbytečné, sami se přeci obešli i bez tohoto vynálezu, ale těm mladším už to tak zbytečné připadat zřejmě nebude. Přeci jen žijeme v době plné techniky a různých přístrojů. Proč je tedy nevyužít i k něčemu opravdu důležitému jako je vzdělání budoucích kantorů? Nehledě na to, že i děti jsou dnes úplně jiné než dříve a často tak nastávají situace, které starší generace učitelů nepamatuje. Právě na ně je může tento vynález dobře připravit.

Zatím unikát

Je ovšem pravdou, že je tento projekt stále ještě v plenkách a účastní se jej teprve první zkušební studenti. Prozatím v rámci jednoho oboru. Po otestování se však předpokládá jeho rozšíření do dalších oborů.

Jak probíhá?

V této první zkušební verzi to pak probíhá tak, že si student ve virtuální třídě nasadí 3D brýle, do rukou si vezme speciální ovladače a ocitne se ve virtuálním modelu třídy základní školy. Zde sedí v lavicích několik žáků, ke kterým pak promlouvá. Ti na něj různě reagují, hlásí se, ptají se, komunikují mezi sebou navzájem. Tím vším se tak velice snadno může dostat do situace, kterou třeba ani do té doby sám nezažil. I když si v té chvíli nebude vědět rady, bude mít alespoň námět k zamyšlení a nastudování. Pro příští (potažmo už později reálnou) takovou chvíli pak již bude připraven.

Co spolužáci?

Jestliže se ptáš, co budeš dělat ty, pokud nebudeš právě tím vyvoleným, který si virtuální třídu vyzkouší na vlastní kůži, pak je odpověď jednoduchá. Budeš poslouchat prezentaci svého kamaráda a spolužáka. Poté ho můžeš i zkritizovat či pochválit. Nejen, že ho totiž na projekčním plátně přímo uvidíš, ale uvidíš i obraz, který vidí on ve 3D brýlích. Sám/sama sipak můžeš představovat, jak by ses v té či oné situaci zachoval/a.

Jak tedy asi sám/sama vidíš, jedná se o velmi užitečný projekt, který seco nevidět (alespoň doufejme) rozšíří i na další školy a obory. O tom, že to má pro budoucí učitele velký význam, totiž není nejmenších pochyb.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
25.2.2021 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
25.2.2021 - Den otevřených dveří
25.2.2021 - Den otevřených dveří
25.2.2021 - Den otevřených dveří
26.2.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.