Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Odpočinek od učení nebo alespoň trocha vzdělání? Prázdniny začínají

Odpočinek od učení nebo alespoň trocha vzdělání? Prázdniny začínajíTolik dětmi očekávané letní prázdniny jsou konečně tady. Dva měsíce bez školy. Je ale opravdu vhodné, aby na celou dobu pustily učení z hlavy?

11. 7. 2017

Spolu se začátkem prázdnin nastává doba, kdy většina dětí naprosto vypustí učení z hlavy.  Ovšem nemělo by tomu tak úplně být. Dva měsíce jsou dlouhá doba, a proto by se aspoň část prázdnin měly vzdělávat. Buď samy doma například ve formě různých vlastních projektů, nebo pak na nějakých táborech či kempech. Nejenom, že se tak v klidu více naučí, ale i začátek příštího školního roku pro ně nebude tolik bolestivý a krutý.

Zábavnější formou

Zejména pro nejmenší ratolesti bývá dvouměsíční pauza od učení velmi nežádoucí, neboť za takto dlouhou dobu zapomenou veškeré základy a vědomosti, které se stačili naučit. Proto je v jejich případě opravdu důležité alespoň čas od času oprášit nabyté znalosti. Nejlépe ovšem nějakou zábavnější metodou, u které děti rády vydrží. Nikoliv je přikovat k učebnicím a pracovním sešitům a nutit je nad nimi trávit dlouhý čas.

Počítat tedy nemusí jen v sešitech, ale i na výletech či procházkách – třeba zvířátka v ZOO.  Číst také nemusí jen ze slabikáře, ale cokoliv a kdekoliv jiného. Možností je zkrátka nepřeberné množství a stačí si jen vybrat, co se bude k procvičování hodit nejvíce.

Vlastní projekty

Pro větší děti se pak nabízí řada jiných možností, jak mozek podnítit i o prázdninách. Mohou psát svůj prázdninový deníček, vytvářet rostlinný herbář (samy si rostliny a byliny hledat, sbírat a lisovat), vyhledávat informace o místech očekávaných výletů a připravovat si o nich prezentaci. Nebo je nechte přímo dané výlety plánovat, a to včetně plánu a rozvrhu cesty, trasy a finančních nákladů.

Co by je mohlo také lákat a bavit, a přitom by to pro ně bylo velmi přínosné, je číst si knihy nebo si pouštět filmy v cizím jazyce. To by bylo ideálním příkladem spojení příjemného s užitečným.

Kempy a pobyty

Ať tak či onak, i když budou děti na delší dobu zabaveny, na celé dva měsíce jim to pravděpodobně nevystačí. Takže je zapotřebí vymyslet ještě něco jiného. A protože dovolená rodičů není tak dlouhá jako „dovolená“ školáků, je jedním z vhodných řešení zkusit poslat dítko na nějaký tábor či kemp. Vybrat si přitom lze z mnoha různě zaměřených – například sportovně, počítačově či jazykově. Proto by neměl být problém najít něco pro každou ratolest. Naučí se něco nového, někam se podívá, seznámí se s novými kamarády, otrká se i bez společnosti rodičů.

Dejte tedy zelenou aktivnímu trávení letních prázdnin, uděláte jedině dobře.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách