Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Ovlivňují kvalitu vzdělání rodinné finance? Mnohdy bohužel ano

Ovlivňují kvalitu vzdělání rodinné finance? Mnohdy bohužel anoPřesto, že je školství v České republice bezplatné, si více než polovina rodičů myslí, že nemá dostatek finančních prostředků na kvalitní vzdělání svých potomků. Je tomu opravdu tak? Hrají peníze tak významnou roli?

20. 6. 2017

 Z výsledků ankety vyplynulo, že velká část rodičů si myslí, že jejich finanční situace není natolik dobrá, aby si mohli pro svá dítka vybrat co nejkvalitnější školu. Ankety se zúčastnilo více než 500 rodin z celé České republiky a odpovídali rodiče, jejichž děti navštěvují základní či střední školu.

Tyto výsledky však ani tak nevypovídají o kvalitách škol, na které děti dotazovaných chodí, jako spíše o mentalitě a přístupu rodičů. O tom svědčí i to, že se výsledky liší podle toho, jakého vzdělání dosáhli sami rodiče. U rodičů se základním vzděláním je totiž prý až 100% shoda v tom, že věří, že na dobré školy nemají peníze. U rodičů s vysokoškolským vzděláním je to pak polovina.  

Přitom ne vždy platí, že soukromá škola = kvalitní vzdělání a státní škola = nekvalitní vzdělání. Stejně jako některé méně kvalitní státní školy existují i méně kvalitní soukromé školy a naopak, i mezi těmi státními lze najít vysoce kvalitní základní či střední školy. Nelze tak tedy s určitostí říci, že „chudší děti“ nemají žádnou šanci na dostatečné vzdělání.

Kromě toho existují i jiné možnosti, jak zkusit dítko dostat na případnou vysněnou soukromou školu – třeba zkusit zažádat o stipendium, pokud jej daná škola nabízí. Zkrátka je třeba zvážit a zkusit všechny možnosti, než dojde k definitivnímu rozhodnutí.

Nižší ambice

V mnoha případech dochází k tomu, že sami rodiče tlumí ambice svých ratolestí právě z finančních důvodů. Takže i kdyby drahá ratolest měla ambice a schopnosti jakkoliv vysoké, je jí to často rozmlouváno. Přitom je v tom skrytý „pouze“ tento háček. Peníze.

Samozřejmě, že mohou být situace, kdy poslat dítko na vysněnou školu je nereálné. Ať už jde o drahou soukroumou školu či školu, kde si bude muset sehnat drahé ubytování nebo si pořídit finančně náročné pomůcky. Jestliže je to však aspoň trošku možné, mělo by se najít nějaké rozumné řešení. Buď zkusit získat už zmíněné stipendium, nebo zvolit jiný kompromis. Třeba se domluvit, že si dítko bude muset na ubytování či další věci vydělat na brigádách, sehnat si starší použité pomůcky a podobně.

Někdy jsou totiž dětské sny opravdu jen sny, jindy však mohou být velmi důležité a potomek může být opravdu pevně rozhodnut, co chce v životě dělat. Byla by pak škoda, kdyby svého nedosáhl, a to jen kvůli financím. Navíc při studiu na škole, o kterou nebude vůbec stát, se vše jistě hned projeví. Učení ho nebude bavit a nebude tak ani dosahovat výsledků, kterých by mohl. Proto by bylo dobré, nenechat se při výběru školy příliš svazovat financemi a alespoň v rámci jistých mezí nechat dítěti volnou ruku.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
30.4.2018 - Přijímací řízení
30.4.2018 - Přijímací řízení
3.5.2018 - Den otevřených dveří
4.5.2018 - Den otevřených dveří
5.5.2018 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.