Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Ovlivňují školní známky šance na přijetí na SŠ?

Ovlivňují školní známky šance na přijetí na SŠ?Ze studie o roli známek při získávání vzdělávacích ambicí vyplývá, že školní známky ovlivňují šance na přijetí na střední školu. Čím je to však způsobeno? A jak tomuto vlivu nepodlehnout?

12. 3. 2019

Jsi žákem 8. třídy a příští rok tě čekají přijímací zkoušky na SŠ? Nejsou už teď tvé současné známky nic moc, ale přesto máš zájem studovat klasický maturitní obor místo učňáku? Myslíš si, že to kvůli nim nemůžeš zvládnout? Neházej flintu do žita.

Trojka na vysvědčení – sbohem, maturito?

Žiješ-li v domnění, že známky znamenají všechno a jedině podle nich se řídí i tvé šance na další studium, vyvedeme tě z omylu. I kdybys měl/a na vysvědčení třeba trojku z matematiky, nutně to neznamená, že by ses musel/a rozloučit s maturitou. U přijímacích zkoušek na střední školy se totiž ověřují jen a jen tvé znalosti, rozumové schopnosti a logické myšlení. Nezahrnují se tam další faktory jako třeba chování. To ovšem bohužel neznamená, že to i tak neovlivňuje šance na přijetí na SŠ. Zejména u chlapců totiž leckdy bývají školní výsledky zkreslené jejich chováním – přesto, že mají stejné znalosti jako dívky. Tím pádem se také daleko méně hlásí například na gymnázia.

Proto se tomuto vlivu pokus vyvarovat. Pokud máš pocit, že studium střední školy zvládneš, jdi do toho. Zkus se přihlásit.

Přísnost učitelů

Dalším důvodem proč se nevzdávat je, že i přes horší známky na tvém vysvědčení, můžeš mít daleko větší znalosti než jedničkáři z jiných škol. Záleží totiž také na přísnosti známkování učitelů. Někteří dávají jedničky prakticky zadarmo, u jiných budou tvrdě vydřené. Tvoje znalosti tak mohou být v porovnání s ostatními uchazeči nesrovnatelné.

Píle, svědomitost a vytrvalost

Kromě toho ještě můžeš mnohé dohnat díky své pracovitosti, vytrvalosti a svědomitosti.

Proto dělej poctivě všechny domácí úkoly a když ti není něco jasné, ihned se někoho zeptej. Pokud zjistíš, že v tom plaveš ještě více, než sis myslel/a, zkus si s učitelem/učitelkou daného předmětu domluvit konzultace. Případně si sežeň nějaké doučování. Rodiče jistě nebudou proti a ocení tvoji snahu bojovat. Hlavní je ale vydržet.

Víme, že to asi nebude lehké, a pokud třeba na matematiku (nebo jakýkoliv jiný předmět) nejsi zrovna talent, i když vše ostatní ti jde, budou to těžké časy. Uvědom si ale, že zahodit své sny kvůli jednomu předmětu je předčasné a stojí za to se s tím poprat.

Nehledě na to, že u přijímaček mohou výraznou roli sehrát i nervy. Pokud tedy navíc nejsi nějak obzvláště hodně nervózní typ, máš další výhodu. Mnoho nerváků totiž často zmatkuje a své, byť správné, odpovědi přeškrtají. A ty, když si zachováš chladnou hlavu, můžeš uspět daleko lépe i v silné konkurenci.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
1.2.2020 - Den otevřených dveří
19.2.2020 - Den otevřených dveří
19.2.2020 - Den otevřených dveří
19.2.2020 - PŘIJÍMAČKY NANEČISTO
19.2.2020 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.