Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Piješ rád/a energy drinky? Pak bys měl/a vědět, co vše ti mohou přivodit

Piješ rád/a energy drinky? Pak bys měl/a vědět, co vše ti mohou přivoditPotřebuješ často něčím povzbudit a vybíráš si k tomu tolik populární energy drinky? Pokud ano, měl/a bys dobře zvážit, zda je to ta nejlepší varianta. Jejich častá konzumace totiž výrazně ovlivňuje tvoje zdraví – a to by mělo mít přednost.

15. 5. 2019

Všichni to asi dobře známe. Nedostatek energie, únava, nesoustředěnost. Někdy je ale více než nutné s tímto stavem co nejrychleji něco udělat a saháme proto po různých prostředcích, které máme k dispozici. Ne vždy jsou ale tím pravým ořechovým.

Energy drink? Rychlý povzbuzovač, ale i ničitel zdraví

Ze své vlastní zkušenosti asi dobře znáš, že chybí-li ti na něco energie, chceš ji získat nejlépe ihned. Zejména potřebuješ-li se rychle něco našprtat do školy a zbývá ti už třeba jen jediný večer. V tu chvíli jsi ochoten/ochotna sáhnout téměř po čemkoliv, co tě udrží vzhůru. A tím mnohdy bývají právě energy drinky.

Ty tě sice opravdu rychle nakopnou, ovšem už jen jediná vypitá plechovka má výrazný dopad na tvé zdraví. Velmi rychle totiž zúží tvé cévy, tím pádem ti v nich hůře proudí krev a je i omezen přívod kyslíku do důležitých orgánů těla.

Pravidelné požívání

I jednorázové požití má vliv na tvůj zdravotní stav. Natož pak, jestli tyto drinky konzumuješ pravidelně. V tom případě ti kromě srdečních problémů hrozí i problémy s vysokým tlakem, cukrovkou, žaludkem, poškozením ledvin, s větším množství zubních kazů či s bolestmi hlavy nebo podrážděností.

Je toho tedy více než dost a vše se může co nevidět projevit. Nehledě na to, že v krajním případě může díky užívání těchto nápojů dojít až k srdečnímu selhání.

Jiný způsob nabuzení

Nechceme tě tímto vystrašit, ale je dobré, abys znal/a všechna rizika, která jsou s tímto druhem pití spojená. Zejména teď, kdy se blíží zkouškové období či vysvědčení, a ty tak budeš pod větším tlakem než obvykle a budeš mít větší sklony tyto drinky požívat.

Vezmi proto v potaz, že existují i jiné možnosti, jak se nabudit. Například se jít projít, zaběhat si, zacvičit si a podobně. Co se povzbuzovacích nápojů týče, zkus například v dnešní době populární matcha-tea, či alespoň obyčejný zelený čaj (nebo přinejhorším klasickou kávu).

Zkusit můžeš třeba i tabletky guarana (i ta je součástí energy drinků, ale jako jediná složka nemá na tvé zdraví škodlivý vliv) nebo některé další. Možností je mnohem více.

Jen je zapotřebí, aby sis ještě teď, před začátkem náročného školního období, tyto tipy prostudoval/a, a sehnal/a, ať jsi připraven/a zavčasu a nemusíš tak pak během zkoušek neustále sahat po těch nejméně vhodných přípravcích.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
13.8.2020 - Den otevřených dveří
16.8.2020 - 2. kolo přijímacího řízení
20.8.2020 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
24.8.2020 - Přijímací řízení
25.8.2020 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.