Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Plánuješ studovat na VŠ? Nezapomeň vzít v potaz také studium v angličtině nebo nově vzniklé a netradiční obory!

Plánuješ studovat na VŠ? Nezapomeň vzít v potaz také studium  v angličtině nebo nově vzniklé a netradiční obory!Studovat v českém nebo cizím jazyce? Vybrat si některý ze zavedených nebo nově vznikajících oborů? A jaká je vůbec nabídka oborů pro akademický rok 2017/2018? To jsou otázky, které by tě teď měly zajímat ze všeho nejvíce.

17. 1. 2017

Že výběr budoucího studijního oboru není lehký, všichni víme. Co je ale ze všeho nejpodstatnější? Vzít v úvahu všechny možnosti, které se ti nabízí, a žádnou neopomenout. Proto sedni k internetu a důkladně si projdi všechny univerzity a obory, které by tě mohly bavit, a které obory vlastně budou jednotlivé univerzity a fakulty v akademickém roce 2017/2018 nabízet. Jejich nabídky se totiž významně rozšiřují.

A nezapomeň ani na to, že pokud jsi dobrý/á v cizím jazyce, můžeš některé z oborů studovat i v něm a zvýšit tak svou šanci na co nejlepší budoucí uplatnění.

Výběr města, univerzity i oboru

Samozřejmě, že záleží na tobě, podle čeho si budeš svůj potenciální budoucí obor vybírat - jestli podle města, do kterého se chceš dostat, univerzity, kterou preferuješ či oboru, který tě nejvíce zajímá. Ale vezmi v úvahu i to, že mnoho oborů najdeš na různých univerzitách a v různých městech. Zaměřit by ses tak proto měl/a zejména na procento úspěšně přijatých uchazečů, které ti napoví, jak velkou šanci můžeš na přijetí ke studiu na té či oné univerzitě a fakultě mít.

Dále bys také měl/a vzít v úvahu třeba i pověst dané fakulty, její umístění, vzdálenost od domova, možnosti ubytování a dojíždění či jiné výhody, které škola nabízí. Například možnost vykonat přijímací zkoušky i v jiném městě, blíž k tvému domovu a podobně. I to totiž naznačuje vstřícnost, s jakou škola ke svým studentům přistupuje. A to je velmi důležité.

Nové neotřelé obory

Pokud je ti však jedno, na které univerzitě a ve kterém městě skončíš a tvojí prioritou je studovat něco ojedinělého, něco, co tě zaujme na „první pohled“, věř, že i takovýchto možností máš spoustu. Pro příští akademický rok totiž na různých univerzitách vzniká mnoho nových oborů. Mezi nimi je například i takový obor, jako je televizní a rozhlasové studium nebo řízení vzdělávacích institucí.

A protože takové oblasti jako film, divadlo a TV nejsou obvykle ukotveny ve studijních plánech SŠ, hlavním kritérium pro přijetí na tento obor bude motivace, jakou ke studiu máš. Jestliže tedy máš k této oblasti velmi pozitivní vztah a jsi pro ni zapálen/a, neměl by ti dělat přijímací pohovor žádné problémy.

Po skončení studia se můžeš uplatnit například nejen jako dramaturg, tiskový mluvčí, producent nebo redaktor či distributor, ale rovněž i jako nákupčí zahraničních pořadů. A to nejen v rozhlase či televizi, ale také v kině a divadle. Zkrátka v mnoha oblastech kulturního života. Navíc budeš pracovat v oblasti, která tě zajímá, takže pro tebe bude práce i zábavou, a to se často nevidí a je to veliká výhoda oproti ostatním pracujícím.

Tím druhým zmíněným novým a netypickým oborem, o kterém můžeš uvažovat, je řízení vzdělávacích institucí. Že ti to nic neříká? Nevadí! Sedni k internetu, vyhledej si veškeré informace a začni přemýšlet, jestli by se ti něco takového přeci jen nelíbilo. Určitě by to bylo celkem originální a pravděpodobně i zajímavější, než řízení klasické firmy. A uplatnit by ses mohl/a na různých úrovních řízení, ne jen na jedné určité. Takže ani v tom by nebyl háček.

Další obory

Samozřejmě, že existují i mnohé další nepříliš rozšířené obory, z nichž můžeš vybírat, jako například záchranář (i v horské službě) nebo programy zaměřené na exteriérovou i interiérovou dekoraci rostlin, ale přesto ti doporučujeme nezavrhovat ani ty běžné a i jejich nabídky si řádně prostudovat. Je totiž možné, že po jejich nastudovaní a zralé úvaze sám/sama usoudíš, že se pro tebe bude více hodit studium například ekonomie či práva. A že bude lepší, když vsadíš na něco klasického a zavedeného, od čeho víš, co můžeš čekat.

Každopádně volba je jen a jen na tobě a protože se čas krátí, tak rozmýšlej rychle, ať si stihneš podat přihlášku na svůj vybraný obor včas!

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
26.4.2018 - Den otevřených dveří
30.4.2018 - Přijímací řízení
30.4.2018 - Přijímací řízení
3.5.2018 - Den otevřených dveří
4.5.2018 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.