Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Plavání povinně na 1. stupni základních škol? Ano, již od příštího školního roku!

Plavání povinně na 1. stupni základních škol? Ano, již od příštího školního roku!Od 1. září musí mít všechny ZŠ ve svých vzdělávacích programech zahrnuto i 40 hodin povinného plavání. Přitom je jedno, ve které třídě prvního stupně jej děti absolvují. Co na to říkáte?

15. 6. 2017

To, že je plavání jednou ze základních znalostí pro život, je asi jasné. Ne nutně však každý z nás musí mít k vodě pozitivní vztah. To by nám ale nemělo bránit naučit se pořádně plavat. Leckdy totiž mohou nastat situace, kdy na této schopnosti či neschopnosti bude stát záchrana lidského života. Proto jistě budete se zavedením povinného plavání souhlasit.

A protože stále platí, že v čím mladším věku se člověk začne učit, tím snadněji mu to půjde, je zapotřebí s tímto tréninkem začít co nejdříve. Z toho důvodu ministryně Valachová rozhodla o povinném začlenění této výuky již na první stupeň základních škol. Přitom bude na ředitelích jednotlivých škol, do kterých ročníků jej zařadí.

Žádné velké změny

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi užitečnou věc, není se čemu divit, že v této oblasti nenastanou až tak drastické změny. Většina základních škol již totiž plavání do svých programů zařadila.  

Problém financování

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zajistit plavání pro své žáky nestojí školy a rodiče zase tolik peněz, není tomu tak. Nejen, že je zapotřebí zajistit pronájem bazénu a služby instruktora, ale značné finanční prostředky mnohdy spolkne i doprava na místo kurzu. Tu většinou hradí rodiče žáků (na rozdíl od pronájmu bazénu a platu instruktora, jež bývají hrazeny z veřejných rozpočtů).

V některých případech se však kvůli delší dojezdové vzdálenosti nemusí jednat zrovna o malé částky a mnozí rodiče si tak nemohou dovolit svá dítka na takovéto kurzy poslat. Proto dojde i v této oblasti k patřičným změnám, jež tyto nově povinné aktivity podpoří a uleví tak rodičům s dalšími nedobrovolnými výdaji navíc.

Ministerstvo totiž vyhlásí dotace na dopravu na tyto kurzy, jež budou školám poskytovány prostřednictvím rozvojového programu. Jejich výše bude určena podle počtu najetých kilometrů a násobena počtem cest a paušálně stanovenou cenou na 1 km.

Souhrnnou žádost za jednotlivé školy (jak za soukromé, tak i za školy zřizované obcemi či kraji) budou podávat krajské úřady. Vše bude probíhat na základě elektronické žádosti školy.

 

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
21.6.2018 - Den otevřených dveří
27.6.2018 - Den otevřených dveří
27.6.2018 - Přijímací řízení
28.6.2018 - Den otevřených dveří
13.7.2018 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.