Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Počet cizinců na českých VŠ roste. Studují převážně bezplatně

Počet cizinců na českých VŠ roste. Studují převážně bezplatněPřestože celkový počet studentů VŠ v ČR již několik let stále klesá, u cizinců je trend opačný. Jejich počet na českých vysokých školách roste. Uplynulý rok jich u nás studovalo o 334 více než předloni.

1. 3. 2018

To, že se při svém studiu na vysoké škole stále častěji setkáváš s různými cizinci, tě už asi ani nepřekvapuje. Jen ti to možná přijde nepraktické. Věz ale, že to může být velmi užitečné. Nejen, že se od těchto studentů dozvíš mnoho zajímavých informací o jejich zemi a kultuře, ale můžeš si s nimi procvičit i cizí jazyk.

Studium v cizím jazyce versus studium v češtině

Otázkou však zůstává, zda si připlatí za studium v cizím jazyce, a ty se s nimi při výuce možná ani nesetkáš, či si zvolí studium v češtině.

U druhé varianty totiž bude záležet na tom, na jaké úrovni budou jejich znalosti našeho jazyka. Pokud budou jejich vědomosti slabé, je vysoká pravděpodobnost, že budou často vyrušovat, ptát se na mnohé věci i několikrát a podobně. Tvůj čas, kdy by ses mohl/a něco nového naučit, se bude rychle krátit. Jestliže však budou mít češtinu zmáknutou, neměl by být žádný velký problém.

Finanční stránka

Co se týká peněžní stránky studia, je situace u zahraničních studentů přibližně následující. Z loňského počtu 43 831 žáků si své studium (ať už na soukromých školách či v cizím jazyce) platila necelá třetina z nich. Jejich platby pak obohatily rozpočty konkrétních škol (kromě toho dostávají školy s těmito zahraničními samoplátci ještě bonus od státu + příspěvek na podporu mezinárodní spolupráce).

Zbývající posluchači (tedy přes 2/3) studovali na veřejných školách v češtině ve standardní lhůtě a věku zdarma.

Mimoškolní výdaje

I když by se mohlo na první pohled zdát, že bezplatně studující cizinci budou pro naši republiku a její rozpočet zátěží, opak je pravdou. Nejen ti platící jsou u nás vítáni. Také ti bez školného zde totiž utratí peníze za ubytování, stravování a za další výdaje.

Mimo to v nich později můžeme nalézt nové kvalitní zaměstnance.

A kdyby se studenti později rozhodli se přeci jen vrátit do své vlasti? Nevadí, mohou alespoň pomoci vybudovat či posílit mezinárodní kontakty nebo obchodní styky jejich země s naší republikou.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
7.1.2019 - Talentová zkouška
8.1.2019 - Den otevřených dveří
8.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.