Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Počet neveřejných škol vzrostl za 10 let o třetinu

Počet neveřejných škol vzrostl za 10 let o třetinuDle statistik MŠMT se od školního roku 2007/2008 do loňského zvýšil počet soukromých a církevních škol i školek zhruba o jednu třetinu. Naopak počet středních neveřejných škol poklesl.

23. 1. 2018

Ačkoliv se mnoho lidí dívá na soukromé školy a školky skrz prsty, jejich počet rapidně roste. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství. V čem tedy tkví jejich zakládání?

Nespokojení rodiče i silná vlna narozených dětí

Podle odborníků vychází hlavní iniciativa zakládání neveřejných škol především od rodičů, kteří nejsou spokojeni s běžnou výukou. Ti často postrádají individuální přístup ke svým dětem nebo preferují alternativní způsob výuky, například montessori. Na veřejných školách se sice podobného přístupu mohou také dočkat, ovšem zpravidla musí déle a pečlivěji vybírat.

To ale samozřejmě není jediný důvod. Velký vliv na takovýto rozmach měla i silná vlna narozených dětí právě před 10 lety. Kvůli obrovskému boomu dětí totiž docházelo k nedostatku kapacit ve školkách i školách. Ten bylo potřeba vyřešit.

Několikanásobný nárůst neveřejných MŠ i ZŠ a pokles SŠ

Kvůli nedostatku volných míst ve školkách i školách totiž nastávalo rodičům kruté období. Často marně sháněli jakékoliv volné místečko, kam by svoji ratolest „upíchli“. Nejlépe ještě tak, aby to mohli co nejlépe skloubit s cestou do zaměstnání, proto vznik nových zařízení rádi podporovali. Čím více jich vznikalo, tím větší šanci na dobré umístění svých ratolestí měli.

Dospělo to až k tomu, že u soukromých mateřských škol došlo k čtyřnásobnému navýšení jejich počtu a u základních až k trojnásobnému. V případě církevních školek se pak jednalo o zdvojnásobení jejich počtu a u základních církevních škol o nárůst zhruba o jednu čtvrtinu.

Situace se tak postupně uklidnila a většině rodičům se podařilo svá dítka umístit přesně tam, kam chtěli či potřebovali.

Opačná situace ale byla u neveřejných středních škol. Zde naopak došlo k jejich poklesu z 329 na 294. K jejich studiu totiž nastoupily slabší ročníky.

Kvalita vzdělání ve veřejném versus soukromém sektoru

Velkým problémem mnohdy bývá, že si rodiče nejsou jistí kvalitou vzdělávání na soukromých školách. Opakovaně se ale ukazuje, že v průměru mají děti v soukromých či církevních školách lepší výsledky než děti ve veřejných školách. A to ve všech oblastech a předmětech vzdělávání. Určitě se tedy o úroveň vzdělání svých ratolestí nemusí bát, ve výsledku totiž vždy záleží jak na přístupu školy, tak i na rodičích a samotném dítěti.

V každém případě je více než vhodné se o vybrané školce/škole dopředu dostatečně informovat. Nechat dítě přeřadit do jiného zařízení sice není nemožné, ale rodiče to bude stát nejen peníze, ale především starosti. Nehledě na to, že samy děti pak mohou mít potíže s další adaptací v novém prostředí či nalezením nových kamarádů.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
16.2.2019 - Den otevřených dveří
16.2.2019 - Den otevřených dveří
18.2.2019 - Ukázková lekce francouzštiny pro děti
AKAI KIKU s.r.o.
České Budějovice
19.2.2019 - Den otevřených dveří
20.2.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.