Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Polovina dospělých se dále vzdělává

Polovina dospělých se dále vzděláváSkoro polovina dospělých Čechů se celoživotně vzdělává. Většinou se účastní kurzů souvisejících s prací.

7. 3. 2018

V roce 2016 se jakákoliv forma vzdělávání týkala 46 % Čechů ve věku 25 až 64 let, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Většina těchto lidí dává přednost neformálnímu, respektive mimoškolnímu vzdělávání, jako jsou různé kurzy a školení.

Nepovinné kurzy a školení poskytuje svým zaměstnancům více než polovina firem, častěji to jsou velké společnosti. Nejvíce se vzdělávají pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví, naopak nejméně osoby zaměstnané v ubytování, stravování a pohostinství.

Rozsah dalšího vzdělávání v dospělosti je do značné míry podmíněn tím, jaké úrovně jsme dosáhli ve škole. Míra zapojení vysokoškoláků do následného vzdělávání je téměř čtyřikrát vyšší než u osob se základním vzděláním a dvakrát vyšší než v případě vyučených.

V rámci statistického Šetření o vzdělávání dospělých se zkoumala také jazyková vybavenost. Alespoň základní znalost jakéhokoliv cizího jazyka uvedlo 56 % osob ve věku 18 až 69 let. Anglicky umí na základní úrovni 24 % obyvatel. Pokročilých je 22 % lidí, jsou mezi nimi hlavně mladí. Dalšími nejrozšířenějšími cizími jazyky jsou němčina a ruština.

Na rozdíl od většiny evropských států dospělí nejeví přílišný zájem o vzdělávání. 87 % uvedlo, že své zapojení do dalšího vzdělávání považují za dostatečné, nebo o něj nestojí.

Detailní informace jsou dostupné v publikaci ČSÚ s názvem Vzdělávání dospělých v České republice v roce 2016.

Pokud ses ale právě ty rozhodl/a, že to ještě zkusíš a chceš se dále vzdělávat, sepsali jsme už dříve pár tipů.

Zdroj: czso.cz

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
7.1.2019 - Talentová zkouška
8.1.2019 - Den otevřených dveří
8.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.