Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Polovina studentů nedokončí VŠ. Vybírej proto svůj obor pečlivě

Polovina studentů nedokončí VŠ. Vybírej proto svůj obor pečlivěAčkoliv je již duben, na mnoho vysokých škol stále můžeš podávat přihlášky ke studiu.

6. 4. 2018

Pokud tedy ještě o nějakém oboru přemýšlíš, nepromarni tuto možnost. Ovšem i přes nedostatek času vybírej svůj potenciální obor pečlivě, abys své studium nejen začal/a, ale také dokončil/a.

Zhruba polovina studentů totiž nedokončí své vzdělání na vysoké škole. Proč tomu tak ale je? Je to opravdu pouze jejich neschopností či leností? Nikoliv.

Samozřejmě, že mnohým z nich se studium opravdu nedaří a nezvládají ho, u jiných to však může mít i další důvody – například příliš mnoho ostatních (zájmových) aktivit či nerozhodnost. A právě ta pak může napáchat velké škody. Zejména v případech, kdy se studenti, kteří nemají stále jasno v tom, co opravdu chtějí dělat, rozhodnou přecházet z jednoho oboru na druhý. Přitom ani ten je později nemusí naplňovat.

Změna oboru

Asi to znáš sám ze své vlastní zkušenosti – ten či onen předmět (případně i koníček) tě chvíli baví a nemůžeš bez něj být a za pár týdnů či měsíců nic. Omrzí tě.

U zájmů to jistě nic neznamená (i když i v tomto případě je stálost a vytrvalost na místě), ovšem ve vzdělávání je to problém. Zde je důležité nevzdávat hned vše bez boje a snažit se o zdárné ukončení vzdělávacího procesu. Pokud nastane situace (a že se to stát může, za to se nemusíš stydět), kdy zjistíš, že studovaný obor nesplňuje tvé představy či tě cokoliv přesvědčí o tom, že se tomuto oboru v budoucnu věnovat nechceš, řeš to s rozvahou. Není nutné hned volit radikální řešení jako například změnu oboru. Ta by totiž měla být až úplně jako poslední možnost, neboť může přispět k tvému celkovému neúspěchu.

Nejdříve zjistíš, že ti tvůj prvně vybraný obor nevyhovuje a raději bys studoval/a něco jiného. Později ti zase nebude vyhovovat škola a její profesoři a budeš potřebovat změnit prostředí a začít znovu. A už se v tom povezeš. Bude z toho běh na dlouhou trať. Co je ale nejhorší, dříve či později tě to jako věčného studenta přestane bavit úplně a vzdáš to. Přesto, že bys jinak studium s přehledem zvládl/a.

Samozřejmě ti netvrdíme, že výše zmíněný černý scénář musí nastat právě u tebe, ale jak se říká, nikdy nevíš. Velmi pečlivě všechno zvaž a nezapomeň vzít v potaz i možnost, že svůj obor přeci jen dokončíš. Ten, o který stojíš ještě víc, si můžeš dodělat dodatečně dálkově.

Další rozptýlení

Ovšem pozor, nejsi bez „rizika“, ani pokud nehodláš měnit obor. Ač můžeš mít jasnou představu o tom, co chceš studovat, stále může být mnoho faktorů, které ti nebudou přát studium řádně dokončit. Nemusí to být ani tím, že bys dával/a přednost spíše zábavě s kamarády, častému cestování či koníčkům. Naopak to může být i díky ušlechtilejším věcem – například brigádám či práci, kterou si při studiu seženeš.

Samozřejmě je dobré a často nutné si během studia přivydělávat. Jen bys měl/a mít na zřeteli, co je tvým hlavním cílem a nebrat si toho na hřbet příliš. I čas na odpočinek je nutný. Jestliže neustále pojedeš na 200 %, dlouho ti to nevydrží. Navíc i čas, který pak strávíš nad knihami a skripty, nebude tak efektivně využitý. Zkrátka ti to nepoleze do hlavy tak rychle, jako když budeš čerstvý/á. Udělej si tedy čas od času chvíli pro sebe, zasportuj si, projdi se, zkrátka se nějak psychicky i fyzicky rozptyl.

A ať už na tebe budou klást rodiče (nebo i ty sám/sama) jakékoliv nároky, nezapomeň na to, že se jedná o tvůj budoucí život a tvé studium. Proto se nerozhoduj na základě rad a řečí ostatních, ale dej na svůj vlastní rozum. Jsi dospělý/á a sám/sama tak musíš nejlépe vědět, jestli a co studovat, případně co při škole ještě zvládneš a co nikoliv.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
9.2.2023 - Den otevřených dveří
9.2.2023 - Den otevřených dveří
9.2.2023 - Den otevřených dveří
9.2.2023 - Den otevřených dveří
9.2.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.