Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Potřebuješ se učit a trápí tě únava? Snaž se jí předejít!

Potřebuješ se učit a trápí tě únava? Snaž se jí předejít!Blíží se konec školního roku a tedy i nejnáročnější studijní období. Co ale dělat, když tě přemůže únava? Jak s ní zatočit či jí úplně předejít a přimět se učit?

6. 6. 2017

S vidinou blížícího se dvouměsíčního volna (případně i více měsíčního, studuješ-li už na VŠ) přichází také ta nemilá část – závěrečné testy, písemky a zkoušky. Z těch už jistě takovou radost nemáš, ba právě naopak. Začínáš být pod stresem, doháníš, co se dá i nedá, a potřeboval/a bys v učení ležet prakticky nonstop. To ale samozřejmě není možné. Odpočinout si zkátka musíš, jinak ti učení nepoleze do hlavy a nic si nezapamatuješ. Jak na to tedy vyzrát?

Příčiny únavy

O tom, jestli máš či nemáš nárok na to být unaven/a, těžko debatovat. V některých případech na tebe rodiče spustí, že přeci nemáš být unaven/a z čeho a nemusíš pořád jen polehávat a spát, a raději máš trávit více času učením nebo jinou užitečnou prací.

U někoho z vás samozřejmě mohou mít pravdu, u jiného ale ne. Každý člověk a organismus je jiný a každému stačí k nadměrné únavě jiné množství zátěže či jiných faktorů.

Navíc, pokud trpíš nějakými zdravotními problémy nebo užíváš léky, i to má vliv na to, že se častěji cítíš unaven. Únava nesouvisí jen s věkem, jak si často mnozí myslí.

Kromě toho ti k výraznému pocitu únavy napomohou i těžká jídla nebo sladké nápoje. Ty sám/sama to asi nepovažuješ za podstatné, možná si dokonce naopak myslíš, že tě to povzbudí (například tak dobré „čertovo pití“ – kofola, coca-cola a podobně), má to přeci v sobě kofein. To je sice pravda, mimo jiné ale také spoustu cukru. Právě cukr ti v přílišném množství rozhodně nepomůže udržet pozornost. Pokud si těsně před učením dáš pořádnou porci tučného jídla, výsledek bude stejný.

Jak únavě co nejlépe předejít?

Jak již bylo zmíněno, velkou roli při únavě hraje i (zdravý) životní styl. Jestliže chceš snížit pocit únavy, omez tučná jídla a sladké nápoje, začni jíst pravidelně, dodržuj pitný režim a nepřeháněj to s kofeinem. A při učení nepij mléko. Možná se ti to bude zdát zvláštní, ale také zatěžuje tvůj organismus. Raději tedy zvol nějaké ovocné nápoje.

Užívej hořčík. Častým zdrojem únavy bývá i nedostatek vitaminů a minerálů, proto je zapotřebí je doplnit.

Jdi se projít. I to je důležitou součástí studia. Jít se vyvětrat na čerstvý vzduch, mozek pěkně okysličit a aspoň na chvíli přijít na jiné myšlenky.

Večer jdi raději dřív spát a ráno si přivstaň. Budeš čerstvější a odpočinutější. A pokud ti to během dne přeci jen nebude stačit, klidně si dej odpoledne na 20 minut šlofíka. Tvoji mysl osvěží a dodá ti energii na další boj s učením. Jen tedy nesmíš usnout na několik hodin a ztratit tak drahocenný čas.

Před začátkem a během učení

Chceš-li se opravdu efektivně učit, pak je důležité být nejen odpočatý, ale vytvořit si i vhodné studijní podmínky. Takové, které tě nebudou rušit a odvádět tvou pozornost.

Začni tím, že si pro sebe najdeš nejlepší a nejpraktičtější místo k učení. To by mělo být tiché, klidné a dobře osvětlené. Pokud se totiž večer učíš jen při stolní lampičce, která osvětlí stěží tvůj stůl a zbytek místnosti i s postelí pak tone ve tmě, více tě to láká ulehnout a spát.

Vypni si telefon. Víme, že je to nezbytná součást tvého života, ale rovněž jeden z nejrušivějších elementů. Stačí, aby ti zapípala SMSka, a je po koncentraci.

Dej si jablko, které tě osvěží a připrav si čaj, kafe nebo vodu. I občerstvení, a zejména pitný režim, je důležitou součástí tvého učení. Pomůže ti udržet se v bdělém stavu.

Pusť si muziku. Někomu vyhovuje při učení naprosté ticho, ale pokud tobě ne, zkus si pustit nějakou „tvrdší“ muziku. Ta ti zvedne adrenalin a udrží tě déle v pohotovosti.

Pochoduj a předříkávej si učivo nahlas. Jestliže ti vadí delší dobu sedět nebo ti učivo leze lépe do hlavy při chůzi, s chutí do toho. Pochoduj si po pokoji jak je libo a klidně si při tom látku říkej nahlas. Někomu to pomáhá.

Vypisuj si poznámky. Dalším způsobem, jak se udržet déle soustředit, je vypisovat si své poznámky na zvláštní papír. Navíc se ti pak mohou hodit, když si budeš chtít látku jen v kostce shrnout.

A pokud už budeš opravdu v koncích a budeš cítit, že na tebe jde neovladatelná únava, jdi a umyj si obličej studenou vodou. To ti rozproudí krev v žilách a na nějaký čas tě to zase probere.

Určitě to hned nevzdávej a najdi způsob, který ti bude nejvíce vyhovovat. Pokud ti to pomůže, vymysli si nějakou odměnu, kterou si po uplynutí těchto krušných týdnů dopřeješ. Budeš se tak mít na co těšit, až ti po zkouškách nastane zasloužený odpočinek.

Tak tedy pevné nervy a hodně sil na poslední písemky, testy a zkoušky.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
26.5.2018 - Den otevřených dveří
31.5.2018 - Přihlášky na VOŠ
31.5.2018 - Den otevřených dveří
6.6.2018 - Slavnostní vyřazení maturantů.
6.6.2018 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.