Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Pozdější začátek vyučování? Někde už ho mají!

Pozdější začátek vyučování? Někde už ho mají! Přesto, že zatím vítězí tradice s brzkým začátkem školního vyučování, některé školy se rozhodly tuto zaběhnutou rutinu změnit. První ranní zvonění totiž posunuly. A někde třeba až na devátou hodinu. Přivítal/a bys to také tak?

30. 10. 2019

Budíček v 7:00 či ještě dříve, rychlá snídaně, nálet na koupelnu, popadnout svačinu a věci do školy a letět na vlak, autobus či MHD. I takto to u tebe možná po ránu vypadá. A to jsme se ještě nezmínili o tom, že to všechno leckdy absolvuješ prakticky v polospánku. Protože, co si budeme nalhávat, je to zkrátka příliš brzy ráno. Jistě bys proto ani ty nebyl/a proti odloženému začátku vyučování.

Pracovní doba rodičů

Dříve by zřejmě nikoho ani nenapadlo, že by něco takového bylo ve skutečnosti možné, ale nyní se ukazuje, že všechno jde, když se chce. Na některých školách už k tomuto posunu totiž došlo. I když zatím spíše na těch alternativních. Hlavními důvody ovšem nebyl delší spánek dětí nebo delší čas na přípravu do školy, ale nejdůležitější roli sehrála pracovní doba rodičů. Ti totiž začínají pracovat později, než tomu bylo dříve a nastává tak problém s odvozem dětí do škol. Proto se i stále častěji na tento posun ptali.

Rozhodnutí školy

O tom, zda pak v tomto případě rodičům vyhovět či nevyhovět rozhoduje na základě vyhlášky sám/sama ředitel/ka školy. Jen musí brát v potaz, že vyučování nesmí začínat dříve než v 7:00 ráno a končit později než v 17:00. Některá zařízení se již proto přáním rodičů podvolila a první zvonění posunula.

Prolínání se zájmovými aktivitami

Ne vždy se to ale podaří. Zejména u druhých stupňů škol by pak docházelo k navýšení dní s odpoledním vyučováním, a to by také nebyla schůdná cesta. Mimo jiné i z toho důvodu, že mnohé děti mají různé mimoškolní aktivity, na které by pak díky dlouhému rozvrhu nemohly docházet. V tomto případě by tedy jedno bylo vykoupeno na úkor druhého a většinou tak ke změně nedojde.

Ale jak to vidíš ty? Je to na vaší škole také stále při starém a rád/a bys, aby to tak i zůstalo? Nebo bys dal/a všechno možné i nemožné i za půl hodinku spánku navíc? Svůj názor nám můžeš sdělit buď prostřednictvím komentáře nebo odhlasovat v níže uvedené anketě.

Samotný výsledek sice neovlivníme, můžeme ale doufat, že v rámci reformy školství dojde ke změně i v této oblasti, byť třeba jen o půl hodiny. Sami si totiž moc dobře pamatujeme, jak pro nás bylo těžké se takhle brzy z rána soustředit na učení.

Anketa
loader Načítám...

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
18.10.2021 - Den otevřených dveří
19.10.2021 - Den otevřených dveří
19.10.2021 - Den otevřených dveří
21.10.2021 - Den otevřených dveří
21.10.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.