Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Pozitivní vývoj ve zdravotnictví? Možná ano. O potenciálním odchodu do zahraničí totiž uvažuje méně studentů než dříve

Pozitivní vývoj ve zdravotnictví? Možná ano. O potenciálním odchodu do zahraničí totiž uvažuje méně studentů než dříveVíce než třetina studentů středních zdravotnických škol uvažuje o tom, že po dokončení studia opustí Českou republiku a půjde pracovat do zahraničí. Je však tato situace lepší či horší než dříve? A jak je to u ostatních studentů?

9. 11. 2018

Průzkumy ukazují, že více než třetina středoškoláků se plánuje po dokončení studia ucházet o zaměstnání ve zdravotnictví v jiných zemích. U studentů nelékařských oborů vysokých škol je to pak zhruba pětina a studentů vyšších odborných zdravotních škol šestina z nich.

Pozitivní trend

Ačkoliv tato čísla nejsou zrovna nízká, dobrou zprávou je, že se pomalu snižují. I když jen o pár procent.

Kromě toho se zvažuje i zavedení výsluh pro sestry, podobně jako je mají policisté či vojáci. To by také mohlo pomoci zvýšit zájem o tento obor. Ovšem vzhledem k tomu, že je toto zatím pouze ve fázi úmyslu, nelze na to spoléhat. Prozatím platí alespoň to, že od příštího roku dostanou sestry, které pracují na směny, příplatek ve výši 5000 Kč měsíčně. I to už je ale docela dobrý důvod zůstat ve zdravotnictví a neodcházet z oboru (což zvažovalo asi 13 % středoškoláků a 4 % studentů vyšších či vysokých škol).

Důvody odchodu

Samozřejmě, že i ve zdravotnictví, stejně jako v kterémkoliv oboru, se najdou mladí lidé, kteří si po absolvování studia toto povolání rozmyslí. Co je k tomu ale vede? Na rozdíl od práce v administrativě, kde je přebytek zájemců nad nabízenými místy, toto není ten případ. Zde je naopak o zaměstnance nouze a práce je tak relativně jistá. Tedy pokud je člověk alespoň trochu schopný, pečlivý a spolehlivý.

Hlavní příčinou odchodu se tak stává právě finanční ohodnocení. Případně nízká prestiž nelékařského zdravotnického povolání či nenaplnění představ a očekávání od studovaného oboru. Nehledě na to, že se jedná o práci s lidmi a na směny, tudíž o velmi náročný obor, který nemusí každému vyhovovat. Mnohdy však na to studenti bohužel přijdou až během delší studijní praxe.

Jistota

Jestliže tě ale přesto všechno láká práce ve zdravotnictví, nevadí ti krev a jsi empatický/á, neměl/a bys důvod zaměstnání opouštět. Proto si jej klidně vyber. Nejen, že je to užitečné povolání, ale jak již bylo zmíněno, také víceméně jisté. Jen zdravotních sester chybí v naší republice zhruba 3500. A to se ze dne na den určitě nezmění.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
12.12.2019 - Den otevřených dveří
12.12.2019 - Den otevřených dveří
13.12.2019 - Den otevřených dveří
13.12.2019 - Den otevřených dveří
14.12.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.