Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Praxe a vzdělávání učňů převážně u budoucích zaměstnavatelů? Pilotní projekt je již na spadnutí

Praxe a vzdělávání učňů převážně u budoucích zaměstnavatelů? Pilotní projekt je již na spadnutíTo, že firmy chtějí změny ve školství, aby měly větší vliv na výuku učňů, je známé. Nyní se pro ně však blýská na lepší časy. Na některých školách totiž příští školní rok odstartuje pilotní projekt duálního vzdělávání.

7. 11. 2017

Ano, je tomu tak. Svaz průmyslu a dopravy se chce od příštího školního roku pokusit s vybranými školami vrátit do dřívějšího modelu týden ve škole – týden na praxi a zajistit tak vybraným zaměstnavatelům kvalifikované zaměstnance. Před nedávnem pak tuto snahu Svaz korunoval podpisem memoranda se zástupci Moravskoslezského kraje a ministerstva školství o vzniku pilotního projektu tohoto duálního vzdělávání.

Inspirace ze zahraničí

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy se přitom nechal slyšet, že podnětem k tomuto počinu byla inspirace ze zahraničí, kde je propojení studia s praxí ve firmách dlouhodobě účinné.

S tím souhlasí i mnohé společnosti. Dle jejich názorů se bude jednat o model, který bude prospěšný pro všechny zúčastněné. Zaměstnavatelům zajistí kvalifikované zaměstnance a studentům jistá pracovní místa.

Navíc mnohé studenty může navnadit nejen jistota pracovního místa hned po ukončení studia, ale rovněž i možnost získat nějaké ty finance ještě při studiu, respektive při praxi. Nehledě na to, že vstup do duálního vzdělávání by měl být dobrovolný, tudíž by nebyli k ničemu nuceni.

Princip modelu

Základní podstatou tohoto modelu však není jen uvedení studentů do praxe, ale rovněž postarání se i o jejich teoretické znalosti. Zaměstnavatel totiž prostřednictvím studentů dokáže lépe komunikovat se školou, a tím pomáhá připravit konkrétní učební plány šité na míru.

A protože se říká „něco za něco“, musí i tito studenti za jistotu pracovního místa a kvalitnější praktické vzdělání svému potenciálnímu zaměstnavateli něco nabídnout. Tím je podepsání závazku, ve kterém se upíší setrvat ve firmě po stanovenou dobu. Konkrétní počet let však zatím není stanoven.

Kde se v nejbližší době uplatní?

Obory, u kterých mohou studenti v Moravskoslezském kraji příští rok zřejmě očekávat zkušební provoz duálního vzdělávání, jsou například elektrikář, zámečník či obráběč.

Protože se však jedná o velmi užitečný způsob vzdělávání, nezbývá než doufat, že se na vybraných školách osvědčí a později rozšíří do všech krajů republiky.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
7.1.2019 - Talentová zkouška
8.1.2019 - Den otevřených dveří
8.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
9.1.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.